fbpx
Фото/ Wikimedia commons
Вештачка интелигенција (фото извор: Wikimedia Commons)
Анџела Агелер

Tag: замрзнати руски средства

Фото: МИА

Министрите за надворешни работи на ЕУ ја одобрија одлуката за пренос на профитот од руските средства во Украина

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ одобрија воена помош во вредност од 1,4 милијарди евра за Украина, а пакетот првпат ќе биде финансиран со приходите од замрзнатите средства ...

Г7 го поддржува планот да се искористат замрзнатите руски средства за финансирање на Украина

Г7 ќе ги испита опциите за користење на идните приходи од замрзнатите руски средства за помош на Украина, истакнаа денеска министрите за финансии на Г7 во нацрт-заедничката изјава, пишува Фајненшал ...

ЕУ го поддржа користењето на замрзнатите руски средства како дел од напорите да се обезбеди финансиска помош за Украина

Земјите-членки на ЕУ во понеделникот (29-ти јануари) едногласно се согласија да издвојат милијарди евра неочекувани профити од средствата на руската централна банка замрзнати во Европа, како прв чекор кон нивна ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER