fbpx
Gaza war (Image by hosny salah from Pixabay)
Фото: Влада на РСМ
The Pentagon

Tag: зеленчук

Бектеши за Телевизија 24: На 10% намалена царината на дел од овошјето и зеленчукот, зголемни квоти за увоз на јужно овошје

„Владата на седницата која се одржа утринава донесе неколку Одлуки со кои се намалуваат цариснките давачки од 65%, 55% и 45% на 10% за повеќето производи кои спаѓаат во категоријата ...

Фото: МИА

Дваесет фирми чувале залихи на овошје и зеленчук, ќе добијат казни од 800 до 10.000 евра

Вкупно 20 фирми се проверени во вчерашната акција на Државниот пазарен инспекторат, Управата за јавни приходи и Управата за финансиска полиција. Скоро сите ќе бидат казнети бидејќи имале доволно залихи ...

Фото: миа.мк

Од 5 април доматите 70 денари, кромидот 60, пиперот 90, лимонот 55, бананите 70 денари

Владата денеска ја донесе Одлуката со која се замрзнуваат цените на 11 видови овошје и зелечук. Одлуката, со која се опфатени доматите, краставиците, кромидот, карфиолот, пиперот, гравот, леќата, бананите, портокалите, ...

Фото.миа.мк

Се ограничуваат цените на доматите, пиперот, кромидот, бананите, портокалите, лимонот,…

Владата денеска треба да ги утврди највисоките цени на дел од овошјето и зеленчукот. Со одлуката ќе бидат опфатени домати, краставици, кромид, карфиол, пипер, грав, леќа, банани, портокали, мандарини и ...

Утре замрзнување на цените на хигиенските производи, во текот на неделата и на дел од овошјето и зеленчукот

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави дека најверојатно утре, на владина седница, ќе се донесе одлука за замрзнување на цените на хигиенските производи, а во текот на оваа недела ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER