fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

Здружението „Лесја Украинка“ предупредува на засилената руска пропаганда и побара сузбивање на дезинформации и говорот на омраза во врска со руската инвазијата врз Украина

Здружението на Украинците во Северна Македонија, „Лесја Украинка“, преку соопштение до медиумите  реагира на сè почестите дезинформации во врска со руската инвазијата врз Украина, како и одобрувањето на воените злосторства,...

Read more

Расправа во Собрание по Предлог-законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета и за Предлог – законот за социјална заштита

Во рамки на петтото продолжение на 64. седница на Собранието, пратениците расправаа Предлогот на закон за граѓанска одговорност за навреда и клевета. По овој предлог во Собранието ќе се гласа...

Read more

Затворска казна за тинејџер во Англија за расни навреди на Рашфорд

Британски тинејџер е осуден денеска на затворска казна во траење од шест недели за навреди на расна основа на англискиот репрезентативец Маркус Рашфорд на Твитер по ланското финале на ЕУРО2020,...

Read more

Публикација на ЦИВИЛ: Изборите под канонада на дезинформации и говор на омраза

ЦИВИЛ на јавниот настан „Изборен систем и реформи: Препораките на ЦИВИЛ“ на (02 март 2022), ја претстави публикацијата „Изборите под канонада на дезинформации и говор на омраза“ во која се...

Read more

Шаќири: Градиме образовен систем кој ги насочува младите кон почитување на различностите

Новата концепција за основно образование, наставните програми и учебниците кои истата ги предвидува, а се изработуваат етапно, ги насочуваат генерациите наместо кон меѓуетничка нетрпеливост, нетолерантност и говор на омраза, да...

Read more

Фотомонтажата со која Зеленски се подбива со Путин предизвика лавина на говор на омраза

Фотомонтажа се споделува на социјалните мрежи во која украинскиот претседател Володимир Зеленски на средбата со францускиот претседател Емануел Макрон наводно се подбива со рускиот претседател Владимир Путин. Таква средба никогаш...

Read more

Никола Наумоски ја тужи градоначалничката Арсовска за клевета

Фото: Фронтлајн

Никола Наумоски, шефот на кабинетот на поранешниот градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов, ѝ поднесол тужба за клевета на градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, пренесува Фронтлајн. „Денес поднесов тужба за...

Read more

Украинките мета на „хуманитарците“!

Додека цел свет се солидализира и нуди помош и сместување за бегалците од војната во Украина, дел од нашите граѓани („хуманитарци“), споделуваат сексистички коментари и статуси на социјалните мрежи. Наместо...

Read more

Кеслер: Дезинформациите се моќната алатка на Путин во Украина

Џовани Кеслер е италијански обвинител кој работи во канцеларијата на познатиот сицилијански обвинител Паоло Борсалино во 1995 година. Во 1998-1999 година беше назначен за заменик-шеф на Мисијата за верификација на...

Read more
Page 2 of 44 1 2 3 44

CIVILMEDIA NEWSLETTER