fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Изјавите на Силјановска – Давкова и Мицкоски поттикнуваат хајка против Кацарска и „неподобните“ судии и обвинители

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

ДРАГАН МИШЕВ Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска била нападната во саботата, од маж од Богданци, среде бел ден, во угостителски објект во близина на ТЦ „Рамстор“ во центарот на...

Read more

Хомофобија и говор на омраза од Кремљ против Евровизија, се придружи и дел од македонските медиуми

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

ДРАГАН МИШЕВ Овогодинешниот Избор за песна на Евровизија во Малме повторно предизвика бура од реакции и говор на омраза насочена кон припадниците на ЛГБТ заедницата и нивните права, во што...

Read more

Атентатот врз словачкиот премиер е трагична последица од растот на десничарскиот екстремизам во Европа и сее страв од политичко насилство

Фото: Скриншот

На 15 мај беше извршен атантат врз словачкиот премиер Роберт Фицо. На местото на злосторството е уапсен напаѓачот Јурај Цинтула. Посегнувањето по животот на словачкиот премиер предизвикува дополнителен страв од политичко...

Read more

Д-р Беќаровски обвинет дека сака „чиста Токсикологија без Ш*****и, од Клиниката демантираат

Министерството за здравство објави документ, односно изјава во кој се наведува дека проф. д-р Нико Беќаровски ги навредил вработените Албанци во Клиниката за Токсикологија. „Ако сакате војна ќе ја добиете...

Read more

Изоставувањето на „Северна“ на Силјановска Давкова предизвика реакции и говор на омраза

Експлицитен говор на омраза и повици за апсење на поранешниот министер за надворешни работи, Денко Малески, поради неговата реакција дека претседателката Гордана Силјановска-Давкова практично ѝ објави војна на Грција со тоа...

Read more

Каде е Џабир Дерала?

ЏАБИР ДЕРАЛА Кампањата со омраза, навреди и лаги против мене продолжува. Интересно е да се забележи дека секогаш кога организацијата што ја претставувам излегува со супер видливи и влијателни содржини...

Read more

ЦИВИЛ бара да се сопре насилството и национализмот: Кој даде „амин за јуриш“?

ЦИВИЛ најостро ги осудува ширењето на етничката омраза и повиците на насилство кои навивачките групи ги промовираат континуирано и со години. Конкретно, повод за оваа остра осуда е најновиот инцидент...

Read more

Вулин со навреда кон Македонците: „Северномакедонците знаат дека нивниот глас не значи ништо“

„Северномакедонците знаат дека нивниот глас не значи ништо, дури ни кога станува збор за нивното име или јазик, а уште помалку за Србите, па затоа можеле барем да се воздржат...

Read more

За коалициониот партнер на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Стоилковиќ, геноцидот во Сребреница е некрофилски дизниленд

За коалициониот партнер на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, пратеникот Иван Стоиљковиќ, геноцидот во Сребреница е „некрофилски диздиленд“, откако министерот за надворешни работи Бујар Османи вчера...

Read more
Page 1 of 62 1 2 62

CIVIL MEDIA NEWSLETTER