fbpx
Џабир Дерала
Граѓаните за Македонија - „Доаѓаме“, Скопје, 17 мај 2015

ЕУ кампања во Градскиот парк „Блокирај ја омразата. Сподели љубов!“

Преку црвени рози, како симбол на љубовта, ќе биде пренесена главната порака на заедничката кампања на Европската Унија и Советот на Европа – „Блокирај ја омразата. Сподели љубов!“, фокусирана на...

Read more

Сојузот на средношколци се оградува од текст објавен на Кооперација.мк

Сојузот на средношколци ја известува јавноста дека заканите по живот коишто ги добива нашиот претседател како коментари на социјалните мрежи ги пријавивме во Одделението за компјутерски криминал на Министерството за...

Read more

Лидерот на Сојуз на средношколци мета на говор на омраза и сајбер булинг

Лидерот на Сојуз на средношколци Лука Павиќевиќ, стана мета на експлицитен говор на омраза и сајбер булинг откако на Тв „Сител” застана против одлуката на СОНК, истакнувајќи дека е нехумано...

Read more

ЕУ постигна договор за нова регулатива која ќе го скроти „дивиот запад“ на Интернет

Европската унија денеска постигна договор за регулатива за дигитални услуги што ќе бара од големите технолошки компании да отстранат штетна содржина, што е најнов потег на Унијата со цел да...

Read more

Младите од Скопје во кампања против говор на омраза „Блокирај ја омразата. Сподели љубов“

Во дворот на средното училиште „Јосип Броз Тито“, денеска се одржа првиот промотивен настан на заедничката кампања на Европската Унија и Совет на Европа, „Блокирај ја омразата. Сподели љубов!“, чиј...

Read more

ВМРО-ДПМНЕ повторно подбуцнува насилство за 27 април

Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ објави проглас на социјалните мрежи со кој ги повикува граѓаните на 27 април на протест за ослободување на „уставобранителите“ . Со ваквиот повик, ВМРО-ДПМНЕ повторно ги...

Read more

Здружението „Лесја Украинка“ предупредува на засилената руска пропаганда и побара сузбивање на дезинформации и говорот на омраза во врска со руската инвазијата врз Украина

Здружението на Украинците во Северна Македонија, „Лесја Украинка“, преку соопштение до медиумите  реагира на сè почестите дезинформации во врска со руската инвазијата врз Украина, како и одобрувањето на воените злосторства,...

Read more

Расправа во Собрание по Предлог-законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета и за Предлог – законот за социјална заштита

Во рамки на петтото продолжение на 64. седница на Собранието, пратениците расправаа Предлогот на закон за граѓанска одговорност за навреда и клевета. По овој предлог во Собранието ќе се гласа...

Read more

Затворска казна за тинејџер во Англија за расни навреди на Рашфорд

Британски тинејџер е осуден денеска на затворска казна во траење од шест недели за навреди на расна основа на англискиот репрезентативец Маркус Рашфорд на Твитер по ланското финале на ЕУРО2020,...

Read more

Публикација на ЦИВИЛ: Изборите под канонада на дезинформации и говор на омраза

ЦИВИЛ на јавниот настан „Изборен систем и реформи: Препораките на ЦИВИЛ“ на (02 март 2022), ја претстави публикацијата „Изборите под канонада на дезинформации и говор на омраза“ во која се...

Read more
Page 1 of 44 1 2 44

CIVILMEDIA NEWSLETTER