fbpx
epa03244691 KFOR soldiers from Hungary guard the road between north and south part of the town of Mitrovica, during clashes in the town of Zvecan, Serbia, 01 June 2012. At least five Kosovo Serbs and a NATO soldier were wounded in a gunfight in the early hours, as peacekeepers tried to dismantle Serb roadblocks blocking traffic.  EPA/STR
Фото: Мартина Ацковска / Фронтлајн

ПОЛИТИКА

Граѓански лов на фантоми

По објавувањето на Избирачкиот список онлајн, граѓанките и граѓаните се дадоа во лов на фантомите во изборниот процес. За само еден ден, до ЦИВИЛ пристигнаа многубројни признанија за откритијата на...

Read more

Дебата за изборите

Во организација на Профицио, План – 4Д и Онлимит Медиа, денеска во ГЕМ со почеток во 12:30, ќе се одржи дебата под наслов “Можни ли се фер и демократски избори...

Read more

„Обединети за Македонија“ ќе протестираат ако Љубе Бошкоски не биде ослободен од затвор

Членовите на партијата „Обединети за Македонија“ од следната недела ќе протестираат ако не биде ослободен од понатамошно издржување на затворската казна, претседателот на партијата Љубе Бошкоски. Според неговите сопартијци, Бошкоски...

Read more

Изборен блуз

Оваа видео снимка ја направи тимот на ЦИВИЛ Медиа на улиците на Скопје. Авторот пее за сиромаштијата, тешкиот живот и изборите. 

Read more

Промоција: “Изборна архива на изборите во Македонија од 1990 до денес”

Веб-порталот „Изборна архива на изборите во Македонија од 1990 година до денес“, беше презентиран денеска, од креаторите од Институтот за демократија „Социетас цивилис”од Скопје- ИДСЦС и Фондацијата „Конрад Аденауер“ во...

Read more

Спречување на изборни манипулации

Во рамки на проектот за консултативна помош на македонските организации на граѓанското општество - во однос на изборниот процес, ангажирана сум од Министерството за надворешни работи и европски прашања на...

Read more

Гостиварчани едногласни за промени

Денешниот караван „Напред!“, тимот на ЦИВИЛ го заврши во Гостивар каде на локалните медиуми, претставниците на невладините организации и пред граѓанките и граѓаните им го претстави проектот  и ги информираше...

Read more
Page 1413 of 1416 1 1,412 1,413 1,414 1,416

CIVILMEDIA NEWSLETTER