fbpx
Илустрација подготвена со AI gencraft
Фото: Скриншот
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот

ВЕСТИ

(ВИДЕО) Пратеник од француската левица одигра лист – камен – ножици за да избегне ракување со пратеникот од крајната десница

Фото: Скриншот

Додека пратениците гласаат за избор на претседател на Националното собрание овој четврток, на 18 јули, многу избрани функционери од левицата одбија да се ракуваат со пратеникот Флавиен Термет од крајно...

Read more

Пандов обвинува дека директорот на затворот „Шутка“, Сокол ослободувал затвореници за пари, од СДСМ велат дека Пандов ги пуштил на слобода осудените за „27 април“

В.д. директорот на Управата за извршување на санкции, Александар Пандов, денеска информираше дека ноќта на 19 овој месец е направен вонреден надзор во Затворот „Скопје“ и притоа е констатирано дека...

Read more

Демант и реакција на Агенција Рејтинг: ВМРО-ДПМНЕ лаже и води политичка хајка врз компанијата и сопственикот Спасов

Агенција Рејтинг е професионална компанија за истражувања и комуникации која 15 години успешно работи на пазарот во Македонија, регионот и Европа. Секојдневните прес-конференции и соопштенија на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, со...

Read more

Пандов: Катица Јанева не била на работното место надвор од затворот

Директорот на Управата за извршување на санкции, Александар Пандов, денеска изјави дека за поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, која издржува затворска казна, имал дојава дека не е на работното место...

Read more

Борел: Неприфатливи се обвинувањата дека ЕУ се залага за војна во Украина

Шефовите на дипломатиите за земјите членки на ЕУ на денешното заседанието на Советот за надворешни работи (ФАК), ќе одржат посебна расправа од затворен тип само со нивно присуство посветена на...

Read more

Белорусија осуди германски лекар на смрт на затворено судење со нејасно обвинение

Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит

Судот во Белорусија осуди германски лекар на смрт откако беше прогласен за виновен за обвиненија поврзани со тероризам и платеничка активност, соопштија активисти за човекови права. Рико Кригер (30) беше...

Read more

(ВИДЕО) Украински дронови ја погодија рафинеријата Туапсе во рускиот Краснодарски крај

Фото: Скриншот

Украинците изведоа уште еден успешен напад со беспилотни летала на цели на руска територија. Нафтена рафинерија во рускиот град Туапсе на брегот на Црното Море се запали откако над 75...

Read more

Зголемени минималните трошоци за основни потреби на едно семејство

Минималните трошоци на едно семејство во јули изнесувале 60.570 денари и во споредба со јуни трошоците се зголемени за 245 денари, објави денеска Сојузот на синдикати на Македонија. Според новата...

Read more

Камала Харис ќе побара номинација и може да стане првата црна/ Азијка Американка кандидатка за претседател

Фото: Скриншот

Потпретседателката Камала Харис рече дека планира да бара номинација од Демократската партија откако претседателот Џо Бајден се повлече и ја поддржа, вршејќи притисок што може да ја направи првата Црна...

Read more
Page 1 of 5772 1 2 5,772

CIVIL MEDIA NEWSLETTER