fbpx
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот
Фото: Скриншот

Tag: 9 Мај

Фото: ЦивилМедиа

Маричиќ на Денот на Европа: Компромисите се сила, а не слабост – помирувањето е влог во иднината

Дозволете ми на самиот почеток да ве поздравам и со порака за обединување околу вистинските европски вредности, како единствен предуслов за иднината, да ви го честитам Денот на победата на ...

Урсула фон дер Лајен во Кијив на разговори со Зеленски на Денот на Европа

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен пристигна во Кијив на разговори со украинскиот претседател Володимир Зеленски, јави ДПА, пренесе МИА. Таа истакна дека Европската Унија се фокусира на ...

Фото монтажа: Драган Мишев/ Цивил Медиа

Невидена нервоза и параноја владејат во Москва пред парадата на Денот на победата

Кога Владимир Путин (веројатно) ќе излезе на сцената во вторник за да ја одбележи советската победа над нацистичка Германија, на неговиот говор на Црвениот плоштад ќе му претходи турбулентна недела ...

Најмалку шест руски региони ги откажаа парадите на Денот на победата поради страв од украински напади

Најмалку шест руски региони ги откажаа парадите на Денот на победата на 9 мај, што ја одбележуваат советската победа над нацистичка Германија, поради стравувањата од украинските напади, а последниот што ...

Крај на градежното самоволие во Центар, Герасимовски најави засилени инспекции

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски вчера излезе на терен заедно со градежната инспекција на неколку градилишта во Центар, откако на почетокот на неделата беше оштетена улицата „9 Мај“ позади ...

Завршна свеченост за Денот на Европа

Завршна свеченост по повод 9 Мај - Денот на Европа ќе се одржи денеска во Скопје.  Поздравни обраќања ќе имаат Милева Ѓуровска, претседателка на Европското движење во Република Македонија, евроамбасадорот Самуел Жбогар ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER