fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Агелер

Амбасадорката Агелер: Изборите ја истакнуваат клучната улога што медиумите треба и мора да ја играат во текот на процесот

Денес е Светски ден на слободата на медумите, а изборите ја истакнуваат клучната улога што медиумите треба и мора да ја играат во текот на процесот. Слободен и жив печат ...

Фото: Амбасада на САД

Агелер: Возможни се уставни измени пред формирање на нова Влада, иднината на државата ќе се одлучи на овие избори!

Aмбасадорката на САД во Северна Македонија Анџела Агелер во интервју за ТВ21 изјави дека е возможно уставните измени да се изгласат пред формирање на новата Влада произлезена од парламентарни избори на 8 ...

Анџела Агелер

Агелер: САД ќе продолжат да ги именуваат функционерите вклучени во корупција

Именувањата на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и актуелниот претседателски кандидат и градоначалник Стевчо Јакимовски не треба никого да изненадуваат, вели американската амбасадорка Анџела Агелер и порачува дека Соединетите Американски ...

Анџела Агелер

Агелер им се заблагодари на граѓаните и институциите на земјава што ја поддржале Украина против ужасната, бруталната и крвавата инвазија на Русија

Северна Македонија ги потврди своите вредности како лојална земја членка на Алијансата. Таа е четвртата земја која по број на жители и помогна на Украина, и тоа не само со ...

Фото: Фејсбук на Амбасада на САД во Скопје

Агелер изрази поддршка за независното обвинителство, кое е клучно за унапредување на владеењето на правото

Американската амбасадорка во земјава Анџела Агелер денеска одржала средба со шефот на Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје, Гаврил Бубевски. Од Амбасадата на САД во Скопје на социјалните мрежи информираат дека ...

Фото: Амбасада на САД

Агелер: Најважно за граѓаните е добро да се едуцираат за процесите и кандидатите за претстојните избори

Американската амбасадорка во земјава, Анџела Агелер денеска изјави дека таа нема конкретни сознанија за евентуално руско влијание во претстојниот изборен процес, иако, како што рече, тоа генерално е присутно во ...

Ковачевски-Агелер: САД сакаат да ја видат Северна Македонија што поскоро во ЕУ

САД сакаат да ја видат Северна Македонија што поскоро во Европската унија, објави на Фејсбук премиерот Димитар Ковачевски по денешната средба со американската амбасадорка во земјава, Анџела Прајс Агелер. -Уште ...

Маричиќ и Ковачевски на средба со О’Брајан и Агелер: Планот за раст е конкретна акција за регионална соработка на државите на Западен Балкан, која ќе ни обезбеди забрзана интеграција во ЕУ

Во пресрет на лидерската средба на земјите на Западен Балкан утринава со премиерот Ковачевски имавме средба со нашите стратешки партнери и блиски соработници, помошник секретарот од Стејт Департментот Џејмс О'Брајан ...

Агелер: Заев се зазема за својот пријател и има право да го стори тоа

Амбасадорката на САД Анџела Агелер смета дека поранешниот премиер Зоран Заев кој застана во одбрана на поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев по неговото ставање на „црната листа“ заради вмешаност во значителна ...

Фото: Влада.мк

Битиќи – Агелер: Неопходно е државата да го задржи европскиот стратешки правец

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и амбасадорката на САД, Анџела Агелер, денеска оствариле средба ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER