fbpx
Саломе Зурабишвили
Фото: president.gov.ua
Фото: Engin Akyurt/Pixabay

Tag: Агелер

Ковачевски – Агелер: Нови активности во насока на зацврстување на партнерството и реализирање на заедничките приоритети

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се сретна со амбасадорката на САД во земјава, Анџела Агелер. На состанокот беа разгледани претстојните активности кои ги очекуваат двете земји, ...

Ги повикувам лидерите на сите партии да ја направат вистинската работа за земјава, порача Агелер во врска со уставните измени

- Ги повикувам лидерите на сите партии да ја направат вистинската работа за земјава и за овие деца, изјави денеска американската амбасадорка Анџела Агелер, одговарајќи на новинарско прашање во врска ...

Фото: Амбасада на САД

Агелер за законот за амнестија: Важно е ваквите процеси да бидат транспарентни и легални

Американската амбасадорка Анџела Агелер во врска со предложенииот закон за амнестија денеска изјави дека за САД и Американската амбасада е важно ваквите процеси да се одвиваат транспарентно и да бидат ...

Бесими – Агелер: Северна Македонија да продолжи на патот кон ЕУ, поддршка од САД за реформите

Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска остварил средба со амбасадорката на САД во земјава Ангела Агелер, на која е разговарано за актуелните политички и економски случувања во земјата, но и ...

Ковачевски, Османи и Маричиќ на работна вечера со Агелер и Ескобар

Премиерот Димитар Ковачевски, министерот Бујар Османи и вицепремиерот Бојан Маричиќ синоќа биле на работна вечера со американската амбасадорка, Анџела Агелер и заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Декларација од Атина за проширување на ЕУ со Западен Балкан, Украина и Молдавија, за Агелер безбедноста на државата лежи во евроинтеграциите, ЦИВИЛ со осуда за нападите врз медиумските работници

ВЕСТ НА ДЕНОТ На неформалниот состанок на лидерите на Европската унија со претставниците на земјите од Западен Балкан, Украина и Молдавија, беше заклучено дека е неопходно да се заокружи визијата ...

Агелер: Просперитетот и безбедноста на државата се во ЕУ, се надевам дека сите политичари од земјава ќе работат кон тоа

 Сметам дека просперитетот и безбедноста на оваа држава е во нејзиното пристапување и интеграција во Европската унија и навистина се надевам дека политичарите од сите политички партии во земјава ќе ...

Уставните измени се единствената и неповторлива можност на патот кон ЕУ, ВМРО не нуди алтернатива

Иако опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ е против усвојувањето на уставните амандмани, за воведување на бугарската заедница и уште пет други заедници во Преамбулата на Уставот, сепак, најави дека ќе учествува во ...

Османи – Агелер: САД со поддршка од над четири милиони долари за борба против корупцијата

Соработката во рамки на Стратешкиот дијалог со САД, забрзување на реформските процеси во земјава и борбата против корупцијата, беа во фокусот на средбата на министерот за надворешни работи, Бујар Османи ...

Мицкоски си игра политички руски рулет

Зоран БОЈАРОВСКИ Интервјуто на амбасадорката на САД во нашата земја Анџела Прајс Агелер сѐ уште ја бранува македонската јавност, особено меѓу опозицијата и предизвика лавина од коментари меѓу експертите и ...

Page 2 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER