fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф
Фото: Архива

Tag: Алаѓозовски

Алаѓозовски: Преку соработка на медиумите и создавање мултикултурни содржини до познавање на различните вредности

„Многу е битно редакциите на заедниците при Македонската радио телевизија да постојат, да го подобруваат својот состав во смисла да се вработуваат повеќе припадници на заедниците во тие редакции. https://youtu.be/LhJTqTojUMI ...

Роберт Алаѓозовски, национален координатор за мултикултурализам
фотографија: Александар Ризински

Алаѓозовски: Ќе продолжиме со почитувањето и создавањето на мултикултурни вредности во нашето општество и на добриот соживот меѓу нашите граѓани

Со националниот координатор за мултикултурализам, Роберт Алаѓозовски разговаравме за текот и резултатите на имплементацијата на владината тригодишна стратегија „Едно општество за сите“, за новата стратегија која што е во напредно ...

Роберт Алаѓозовски, Национален координатор за мултикултурализам и Џабир Дерала, Претседател на ЦИВИЛ, 16 март 2023 (фото: А. Ризински/ЦИВИЛ)

ЦИВИЛ на средба со националниот координатор за мултикултурализам, Роберт Алаѓозовски

Претставници на ЦИВИЛ - Центар за Слобода денеска се сретнаа со националниот координатор за мултикултурализам, едно општество и развој на културата, Роберт Алаѓозовски, по повод започнувањето на новиот проект на ...

Роберт Алаѓозовски - фотографија/ Ангел Ангеловски

Алаѓозовски: Демократијата и различноста одат заедно, додека авторитарните и тоталитарните умови преферираат монокултурност

„Демократијата и различноста одат заедно, а авторитарните и тоталитарните умови преферираат монокултурност“ изјави националниот координатор за мултикултурализам, Роберт Алаѓозовски на конференцијата на Цивил „Различности, благодат или проклетство“. https://youtu.be/8rcFiqrN4iQ Тој додаде ...

Регионот со поддршка за Алаѓозовски

Регионалната платформа за култура - Кооператива од Загреб, испрати отоворено писмо до премиерот на Република Македонија, Зоран Заев во кое ја искажува својата загриженост и осуда на одлуката за промена ...

Алаѓозовски и Шилегов се заложија за враќање на стариот сјај на Универзалната сала

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски и скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска потпишаа писмо за намери преку кое се дефинираат активностите за унапредување на културата на подрачјето на Град Скопје преку заедничко финансирање ...

Заев во посета на Скопскиот аквадукт

Премиерот Зоран Заев денеска ќе го посети Скопскиот аквадукт, соопшти прес-центарот на Владата. Тој ќе биде придружуван од министерот за култура Роберт Алаѓозовски, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и ...

Алаѓозовски: Врнежливото време предизвика алармантна состојба во институциите од културата

Новите градби од пред четири години на Македонскиот народен театар и Археолошкиот музеј ги покажуваат истите проблеми заедно со објектите изградени пред 50 или 60 години, оцени денеска министерот за ...

„Денови на разноликоста“

На неколку локации во Скопје, од 30 август до 1 септември, во организација на „Женска алијанса“, ќе се одржи фестивалот „Денови на разноликоста“ чија цел е да ја популаризира улогата ...

Нови членови на Управниот одбор на Струшките вечери на поезијата

По контроверзното поставување на младиот поет Дарко Лешоски за претседател на УО на СВП, која предизвика жестоки полемики на социјалните мрежи, што резултираше со негово повлекување од доделената функција, министерот ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER