fbpx
06 December 2022, Canada, Montreal: Secretary-General of the United Nations Antonio Guterres delivers at the Opening Ceremony of the 15th meeting of the Conference of the Parties (COP15) to the United Nations Convention on Biological Diversity in Montreal. Photo: Paul Chiasson/Canadian Press via ZUMA Press/dpa

Tag: антинационализам

(ВИДЕО) Џабир Дерала: Почитувајте, станете подобри луѓе од денеска, од сега!

Видео прилог со Џабир Дерала за Иницијативата „Обединети во различноста“: Колку и да се слаткоречиви, колку и да се кријат зад своите академски, политички или социјални позиции, титули и статуси, ...

Од архивата на Зелениот караван на ЦИВИЛ, есен 2020 година

Наjважните прашања на денешницата се теми на денешната конференцијата на ЦИВИЛ: зелени вредности, социјална правда и антинационализам

ЗЕЛЕНИТЕ ДОАЃААТ 2020 - Конференција за зелени вредности, социјална правда и антинационализам, денеска, 19 ноември, со почеток во 12 часот. Наjважните прашања на денешницата се теми на денешната конференцијата „Зелените ...

Граѓаните за Македонија - „Доаѓаме“, Скопје, 17 мај 2015

А војна да имаме?

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА На 9 мај 2015 година, Денот на Европа, започна дводневната „мала војна“ во кумановско Диво Насеље. Пет години подоцна, сеќавањата и траумите од трагичните последици остануваат. Случајот ...

ЦИВИЛ: Тврдокорните шират говор на омраза и ги злоупотребуваат човековите права и слободи

Демократијата подразбира слобода на изразувањето и право на протест, но секако подразбира и владеење на правото и почитување на човековите права и слободи. Крајно неприфатливи се директните и индиректните повици ...

CIVILMEDIA NEWSLETTER