fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: Азербејџан

Колони бегалци од Нагорно-Карабах, септември 2023

Ерменија тврди дека Азербејџан го „завршил“ етничкото чистење во Нагорно-Карабах

Азербејџан го „заврши“ етничкото чистење на Нагорно-Карабах, тврдеше Ерменија пред Врховниот суд на ОН. Во случајот покренат од Ереван против својот Кавкаски сосед и ривал за наводна дискриминација и етничко чистење, ...

Во Германија ќе се одржат мировни разговори помеѓу Ерменија и Азербејџан

Министрите за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан треба да одржат мировни разговори во Берлин оваа недела, соопштија двете министерства, во обид да се реши повеќедеценискиот конфликт меѓу кавкаските земји. ...

Алиев: Франција ќе биде виновна доколку избувне нова војна со Ерменија

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев ја прекори Европската унија и предупреди дека одлуката на Франција да испрати оружје во Ерменија може да предизвика нов конфликт во регионот на Јужен Кавказ, по ...

Голема експлозија на складиште за гориво во Нагорно-Карабах, 26.9.2023

Нагорно-Карабах: Голем број загинати и повеќе од 300 повредени цивили во експлозија во складиште за гориво, расте бројот на бегалци

Во експлозија во складиште за гориво во Нагорно-Карабах загинаа 20 луѓе, а стотици беа повредени, соопштија локалните етнички ерменски власти, јавува Би-Би-Си, додека Ал Џезира објави дека бројот на загинати ...

Судбината на Ерменците е најдобар доказ колку вреди безбедносниот чадор на Москва!

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Пред речиси две недели, новинарот на Недељник, Жељко Пантелиќ, нѐ потсети на една реченица која наводно ја изговорил Јосип Броз Тито. Таа гласи – „тешко им е на ...

Азербејџан прогласи амнестија за ерменските борци во регионот Нагорно Карабах

Азербејџан прогласи амнестија за ерменските борци во регионот Нагорно Карабах кои го предаваат оружјето, иако некои од нив најавија дека ќе продолжат со отпорот, изјави советникот на азербејџанскиот претседател Хикмет ...

Пашинјан: Азербејџан сака да ја вовлече Ерменија во воени операции

Воспоставувањето на прекин на огнот во Нагорно Карабах не значи дека Азербејџан повеќе не сака да ја вклучува Ерменија во воени операции, предупреди денеска ерменскиот премиер Никол Пашинјан. Тој оцени ...

Azerbaijan increased its military build-up around Nagorno-Karabakh in the run-up to Tuesday's operation

Азербејџан започна воена операција во Нагорно-Карабах, бара од етничките Ерменци да се предадат

Најмалку 27 лица се убиени, а 200 други се ранети во воена операција на Азербејџан во спорниот регион Нагорно-Карабах, според официјален претставник на тамошната територија контролирана од Ерменија. Гегам Степанјан, ...

Османи од Њујорк: Употребата на сила за решавање на споровите е неприфатлива

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи на Република Северна Македонија Бујар Османи оствари одвоени средби со министерот за надворешни работи на Азербејџан, Џејхун Бајрамов и министерот за надворешни ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER