fbpx
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи
Фуркан Салиу

Tag: Бахмут

Фото: Укринформ

Залужни: Ми требаат луѓе, муниција, оружје за да продолжам да се борам, но главната работа е да се спасат луѓето

На 26 декември, врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни, ја одржа својата прва прес-конференција од почетокот на инвазијата во целосен обем, која траеше 30 минути. Како што ...

Фото: Укринформ

И покрај огромните жртви, сепак вредеше ризичната одлука на Украина да го брани Бахмут од масивните руски напади

Одговор на сомнежите кои се појавија во јавноста за успешноста на украинската контраофанзива и полемиките за можностите на украинската војска за понатамошна реализација на поставените цели за деокупација на привремено ...

Фото: Укринформ

Руските сили ги интензивираат напорите во секторот Бахмут

Руските сили ги интензивираа напорите во секторот Бахмут да ги вратат загубените позиции, изјави командантот на копнените сили на вооружените сили на Украина, генерал-полковник Олександр Сирскиј во објава на Телеграм, ...

Фото: Укринформ

Русија продолжува да распоредува воен персонал на фронтот кај Авдивка соочени со големи загуби додека украинските сили го потиснуваат агресорот кај Бахмут и Запорижја

Русите упорно ги преместуваат своите трупи на фронтот Авдивка и покрај огромните загуби во нивните редови, објави тинк-тенк Институтот за проучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон. Аналитичарите укажуваат ...

Украинските сили остварија напредок во правците Бахмут и Мелитопол, руските редовни трупи се буквално истрошени

Украинските одбранбени сили ги извршуваат своите јуришни мисии кон градот Бахмут и остварија одредени придобивки во областа на Роботин на оската Мелитопол,  соопшти портпаролот на Генералштабот на вооружените сили, Андриј ...

Фото: Телеграм

Украинските сили ја пробија одбранбената линија на руската одбрана кај Бахмут

Во областа Бахмут, украинските сили ја пробиле одбранбената линија на непријателот, додека Русите ги повлекуваат сите расположливи резерви, објавени на Телеграм Воениот медиумски центар повикувајќи се на командантот на копнените ...

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, Божиќ, 2022 година.

Зеленски го посети фронтот кај Бахмут

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ја посетил линијата на фронтот кај Бахмут на истокот од неговата земја, пренесе ДПА. По повод Денот на силите за специјални операции, тој им ...

Фото: Укринформ

Украинските сили погодија касарна на Кадировци во Мариупол, ранетите тајно однесени кон Донецк, бранителите напредуваат јужно од Бахмут

Украинските бранители погодиле касарна на силите на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров во фабрика за челик во Мариупол, изјави Петро Андриушченко, советник на украинскиот градоначалник на Мариупол во објава на Телеграм, ...

Фото: Укринформ

Украинските сили спроведуваат успешни офанзивни операции северно и јужно од Бахмут, контраофанзивата напредува во најмалку три сектори од фронтот

Украинските сили спроведуваат офанзивни операции северно и јужно од Бахмут и се успешни во два правци, изјави портпаролот на Генералштабот на вооружените сили на Украина, Андриј Ковалиов во етерот на ...

Фото: Укринформ

Повторно заземено стратегиското високо место кај Бахмут, од почетокот на контраофанзивата одбрамбените сили деокупирале околу 253 квадратни километри

Украинските сили соопштија дека зазеле стратегиско високо место јужно од Бахмут, давајќи им витална предност во обновената битка за уништениот град. Хана Маљар, заменик-министерката за одбрана на Украина, рече дека ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER