fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Бахмут

Фото: Укринформ

(ВИДЕО) Генерал Сирскиј: Украинските сили го преземаа Бахмут „под огнена контрола“

Непријателот е заробен во Бахмут, а украинските одбранбени сили го преземаат градот „под огнена контрола“, изјави командантот на украинските копнени сили, генерал-полковник Олександр Сирскиј во објава на Телеграма, спренесува Укринформ. ...

Фото: Генералштаб на вооружените сили на Украина

Украинските сили продолжуваат да напредуваат во секторот Бахмут, спроведоа контраофанзивни операции на најмалку три сектори од фронтот

Украинските сили ги потиснаа руските единици околу Бахмут на помалку од два месеци откако платениците на Вагнер тврдеа дека тоа е (ретка) победа на бојното поле за Кремљ. Украинските сили ...

Фото: Укринформ

Украински командант: Напредуваме кај Бахмут, непријателот на некои места е заробен

Украинските сили напредуваат во правец на Бахмут, а руските сили се заробени, изјави командантот на копнените сили на Украина, Олександар Сирски. Источниот град беше упориште на некои од најжестоките борби ...

Фото: Укринформ

Русите бегаат од стратешкото село Клишчиивка, Украина се поблиску до враќање на Бахмут, руските сили користат хемиско оружје против украинските војници

Според извештаите, Русија е во опасност да изгуби стратешка точка во близина на Бахмут што би можел да им дозволи на украинските сили да извршат напад врз градот. Кијив објави ...

Фото: Генералштаб на вооружените сили на Украина

Украинските сили спроведуваат контраофанзивни операции во најмалку три сектори и напредуваат на правците Бахмут, Запорижја и Донецк

Украинските сили спроведуваат контраофанзивни операции во најмалку три сектори од линијата на фронтот и постигнаа дополнителни придобивки, се вели во извештајот на Институтот за изучување на војната (ISW) за 19 ...

Уништени згради како резултат на интензивни борби, среде руската инвазија, во Бахмут, Украина,15 јуни 2023 година (Foto: Reuters)

Кијив: Постигнуваме напредок во јужните сектори на контраофанзивата

Украинските сили напредуваат во јужните сектори на нивната контраофанзива против руските окупаторски трупи, изјавија украински воени претставници. Последниот извештај за контраофанзивата, како и приказот за „очајниот отпор“ на руските трупи ...

Фото: Укринформ

Баталјонот „Ајдар“ ги десеткува руските агресори во рововите околу Бахмут со беспилотни летала

Генерал-полковник Олександр Сирскиј, командант на копнените сили на вооружените сили на Украина, објави видео на Телеграм како припадниците на баталјонот Ајдар ги уништуваат руските агресори во рововите во насока Бахмут ...

Фото: Укринформ

Украинските сили продолжуваат да напредуваат на периферијата на Бахмут гранатирајќи ги „вагнерците“ кои го напуштаат градот

Во текот на последниот ден немаше отворени борби во насока Бахмут. Како резултат на гранатирањето на украинските одбранбените сили врз „вагнерците“ кои се повлекуваа од градот, загинаа 80 окупатори, а ...

РАЗОЧАРАН И ЛУТ Не сме подготвени за долга војна, сакавме ограничена воена операција; Русија оди кон пораз, вели Гиркин

Рускиот ултранационалист Игор Гиркин вели дека заземањето на Бахмут е „стратешки неуспех“ и „непотребна и пирова“ победа

Рускиот ултранационалист Игор Гиркин се пожали дека фокусот на Русија на заземањето на Бахмут е „стратешки неуспех“ што резултираше со „непотребна и пирова“ победа, објави во својот извештај од вторникот Институт ...

Фото:  93rd Mechanized Brigade

Тврдењата на Москва за победа во Бахмут само го одвлекуваат вниманието од руската ранливост во и околу Бахмут

Руското воено раководство го преувеличува значењето на заземањето на Бахмут наспроти позадината на ранливоста на борбената ситуација за руските трупи во пошироката област, објави во својот извештај  американскиот Институт за ...

Page 2 of 6 1 2 3 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER