fbpx
Меморијален центар Поточари - Сребреница
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)

Tag: Бехтел и Енка

Бочварски и Рустеми го отворија Саемот за вработување на Бехтел и Енка во Прилеп

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, заедно со директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп Рустеми денеска во Прилеп го отворија саемот за вработување во организација на Бехтел и ...

Конзорциумот „Бехтел и Енка“ организира „Саем за вработување“

„Саем за вработување“ организира конзорциумот „Бехтел и Енка“ кој ги гради Коридорите 8 и 10д, информира заменикот на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, ...

Уставен оформи предмет за прекувремената работа на коридорите 8 и 10 Д

Уставниот суд информира дека е формиран предмет за измените и дополнувањата на Законот за работните односи, по иницијатива што ја поднесе Хелсиншкиот комитет за човековите права. Со оспорените членови, како ...

Пендаровски: Указите што ги потпишав не се однесуваат на договорот меѓу Владата и „Бехтел и Енка“

Указите што ги потпишав не се однесуваат на договорот меѓу Владата и „Бехтел-Енка“, ниту пак се однесуваат на составот на Надзорниот одбор кој треба да ја надгледува изградбата на автопатите ...

Фото: Скриншот

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој, ...

Камен темелник за автопатската делница Прилеп-Битола на Коридорот 10д

Во Прилеп денеска ќе биде поставен камен темелник за автопатската делница Прилеп - Битола на Коридорот 10д, една од четирите делници предвидени за изградба со Договорот со американско-турскиот конзорциум „Бехтел ...

Ерол Ризаов

Од „што ќе ни е автопат“, стасавме до Илирида

ЕРОЛ РИЗАОВ Деновиве во Македонија се разоткрива една стогодишна заблуда. На големо изненадување, откривме дека изградбата на современи автостради и магистрални патишта не била наменета само за побрз развој на државите, без која ...

Фото: Фејсбук

Груби: Ништо не може да ја спречи изградбата на Коридорите 8 и 10д

ВМРО лаже, многу и бесрамно или пак можеби едноставно не разбираат, објави попладнево првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби на Фејсбук, откако претходно, ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER