fbpx
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Блинкен

Блинкен: Имаме докази дека Кина планира да се меша во претседателските избори во САД

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во интервјуа за Би-Би-Си и Си-Ен-Ен остро ја нападна Кина, предупредувајќи дека Вашингтон ќе дејствува доколку Пекинг не престане да ја снабдува Русија со производи ...

Блинкен: САД не применуваат двојни стандарди во однос на состојбата со човековите права во Израел

САД не применуваат двојни стандарди во својата политика во однос на состојбата со човековите права во Израел, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен. Тој ја даде својата изјава на денешната ...

Блинкен: Добар договор за прекин на огнот во Газа е на маса, топката е во нозете на Хамас

Американскиот државен секретар Антони Блинкен изјави дека на Хамас му била претставена „многу сериозна понуда“ за договор за прекин на огнот и за заложници што „треба да се прифати“. - ...

Блинкен: САД ја разгледува истрагата на Израел за нападот во кој загинаа хуманитарци

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека САД внимателно ја разгледува истрагата на Израел за нападот во кој оваа недела загинаа седум работници на Светската централна кујна. „Многу е ...

САД подготвија нацрт-резолуција за ОН со која се повикува на итен прекин на огнот во Газа

Соединетите Американски Држави подготвија нацрт-резолуција за Советот за безбедност на ОН со која се повикува на „итен прекин на огнот поврзан со ослободување на заложниците“ во Појасот Газа, изјави државниот ...

Блинкен изрази надеж за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас пред претстојната посета на Блискиот Исток

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изрази надеж дека сепак ќе биде договорен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, како и ослободување на заложниците кои ги зеде палестинското исламистичко движење ...

Блинкен: Дијалогот е единствениот одржлив механизам за подобрување на односите меѓу Белград и Приштина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека дијалогот со посредство на Европската унија е единствениот одржлив механизам за подобрување на односите меѓу Белград и Приштина. „Треба да видиме добра ...

Блинкен: Ситуацијата на Блискиот Исток сега е поопасна отколку во 1973 година

Ситуацијата на Блискиот Исток сега е поопасна отколку што беше во изминатите децении, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен, јави ДПА. „Тврдам дека барем од 1973 година не сме виделе ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER