fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: Интернет

Бил Гејтс: Интернетот помогна „критична маса луди луѓе“ да се најдат едни со други

Основачот на „Мајкрософт“ и мултимилијардер Бил Гејтс изјави дека првично очекувал интернетот да го направи светот порационално место засновано на факти, но сфатил дека тој станал алатка за дезинформации и ...

Фото: МИА архива

ЕУ ги засилува мерките против ширењето илегални содржини и говор на омраза на интернет

Европската комисија подготви пакет препораки за земјите членки на ЕУ за да им помогне во координирање на нивниот одговор на ширењето на незаконски и терористички содржини или говор на омраза ...

Ковачевски од Талин: Дигитализација е одлика на демократски, транспарентни општества, влијае и на намалување на корупцијата

Премиерот Димитар Ковачевски денеска, од Самитот во Талин, порача дека дигитализацијата е одлика на демократски, отворени и транспарентни општества, како и дека влијае на намалување на корупцијата. Според Ковачевски, земјава ...

Корисниците на Телеком утринава останаа без телефонија и интернет, компанијата ќе ги почести со 10 GB мобилен интернет

Утринскиот дефект на мрежата на Македонски Телеком предизвика прекин на комуникацијата на граѓаните и компаниите приклучени на овој операторот.  Голем број компании се соочија со потешкотии воотењето. Од Македонски Телеком ...

Њујорк Тајмс: Маск го ограничи пристапот на Украина до „Старлинк“ во близина на Крим

Американскиот милијардер Илон Маск одбил да и даде на Украина пристап до мрежата Старлинк во близина на Крим, пишува Њујорк Тајмс. Според извори запознаени со ситуацијата, Маск неколку пати го ...

Војо Маневски

Ризница

 ВОЈО МАНЕВСКИ  Драги мои читатели, верувам дека сите ние доста време поминуваме пред малите екрани. Ова „малите екрани“ порано се однесуваше на телевизорите, но тие бааги пораснаа и почнаа да ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Сензационална вест

ЏАБИР ДЕРАЛА Родовата еднаквост е 300 години далеку од нас, рече генсекот на ОН, Антонио Гутереш, на почетокот на големата двонеделна женска конференција, на која се собрани повеќе од 4.000 ...

Дисциплинска постапка против 21 членка на ЕУ заради несоодветна реакција на терористички содржини објавени преку Интернет

Европската комисија денеска ги повика Бугарија, Белгија, Чешка, Данска, Естонија, Ирска, Шпанија, Италија, Грција, Кипар, Летонија, Литванија, Луксембург, Малта, Холандија, Австрија, Полска, Португалија, Романија, Словенија, Финска и Шведска да ја ...

Светот по пандемијата

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Економисти, политичари, научници, квази научници, воени стратези, криминалци, технолози, бизнис планери, футуристи... Сите се втурнати во предвидување, планирање и пишување стратегии и сценарија за светот по пандемијата. ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER