fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: соопштение

ЦИВИЛ ги осудува руската агресија и ракетниот терор против Украина и бара глобална поддршка за претседателот Зеленски и украинскиот народ

Како организација посветена на човековите права и слободи, ЦИВИЛ јасно, недвосмислено и најостро го осудува чинот на агресија и ракетниот ракетен терор кој го спроведуваат руските сили врз цивилното население ...

ЦИВИЛ со осуда на криминалот и на политичкото профитерство во случајот „Онкологија“

СООПШТЕНИЕ, 5 септември 2023 ЦИВИЛ – Центар за слобода, како организација за човекови права и слободи, внимателно и со крајна загриженост го следи случајот „Онкологија“ кој го отворија истражувачките новинарки ...

СДСМ: Сите услови на Мицкоски се исполнети, одговорноста сега е кај него, глас за ЕУ или изолација

Сите министри во Влада од редовите на ДУИ, поднесоа оставки до премиерот Димитар Ковачевски, кои ќе се ефектуираат веднаш откакако пратениците на ДПМНЕ ќе гласаат за усвојување на уставните измени. ...

Агелер: Народот на Северна Македонија заслужува интегритет од своите јавни функционери и систем којшто ќе ги смета за одговорни

Американската амбасадорка Анџела Агелер, во врска со прогласувањето за непожелна личност за САД на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко од страна на Стејт департментот, поради корупција, вели дека „народот на Северна ...

Кои се говорниците на конференцијата на ЦИВИЛ за односите меѓу заедниците и мултикултурализмот?

Конференцијата „Односи меѓу заедниците: Перцепции, надежи и стравови, предизвици и решенија“ во организација на ЦИВИЛ-Центар за Слобода, ќе се одржи на 16 мај (вторник), во хотел Парк Резиденс, со почеток ...

Ковачевски успеа да го ублажи ударот од кризата, цените паѓаат, а растат платите

Престедателот на СДСМ Димитар Ковачевски со одговорни, навремени и ефикасни мерки и политики успеа да го ублажи ударот од глобалната економска криза. Инфлацијата е зауздана, цените паѓаат, а истовремено растат платите ...

СДСМ: Мицкоски нема компас, стана заложник на Апасиев и анти-ЕУ политичар

Христијан Мицкоски нема компас, само декларативно се залага за европската иднина на државата, а од друга страна го кочи и попречува европскиот пат, наведува СДСМ во денешното соопштение. Владејачката партија ...

ЦИВИЛ: На светот му се потребни сили што меѓусебно се поврзуваат и почитуваат, а глобалното зло, Холокаустот, да остане во темното минато

На Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, ЦИВИЛ како организација за човекови права потсетува на времето геноцидот врз европските Евреи за време на Втората светска војна, кога Помеѓу 1941 и ...

Page 1 of 12 1 2 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER