fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: деокупација

Фото: Укринформ

Украинските сили ослободија половина од земјата првично окупирана од Русите, нанесувајќи им огромна штета

По воените дејствија, украинските воини вратија половина од земјата што Русите првично ја окупираа, како и нанесоа значителна штета на руската Црноморска флота и копнените сили, изјави американскиот секретар за ...

Фото: Генералштабот на вооружените сили на Украина

Русите извршија масивен напад на целиот источен фронт без да постигнуваат стратешки успеси, украинските сили ги одбија непријателските напади

Руските сили започнуваат тешки напади во многу сектори на источниот фронт, вклучително и во насоките Авдиевка, Купијанск, Лиман, Бахмут и Маринка, објави Генералштабот на вооружените сили на Украина на 23 ...

Фото: Укринформ

Русија продолжува да распоредува воен персонал на фронтот кај Авдивка соочени со големи загуби додека украинските сили го потиснуваат агресорот кај Бахмут и Запорижја

Русите упорно ги преместуваат своите трупи на фронтот Авдивка и покрај огромните загуби во нивните редови, објави тинк-тенк Институтот за проучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон. Аналитичарите укажуваат ...

Фото: Укринформ

Украинските сили ја преминаа реката Днипро во голем тактички напредок

Украинските сили ја преминаа реката Днепро и воспоставија позиција на спротивниот брег додека продираат на територијата окупирана од Русија во јужна Украина, пренесуваат руските милблогери. Воените про-Кремљ блогери известуваат дека ...

Фото: Укринформ

Деокупацијата на Клишчиивка создава мост за понатамошна офанзива на Вооружените сили на Украина

Ослободувањето на Клишчиивка во регионот Доњецк од руските окупатори создаде мост, дозволувајќи им на Вооружените сили на Украина (АСУ) да развијат понатамошни офанзивни дејства, изјави Илија Јевлаш, шеф на прес-службата ...

Валериј Залужни за деокупација на Крим: Штом ќе ги имам потребните средства, никој нема да ме спречи

Врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни е решен да го врати привремено окупираниот Крим штом ќе бидат достапни потребните средства. Залужни ја даде изјавата во интервју за ...

Фото: Укринформ

Украинските сили продолжуваат со стабилен, постепен напредок на најмалку четири сектори од фронтот

Украинските сили продолжија со контраофанзивните операции на најмалку четири сектори од фронтот и остварија понатамошен напредок, стои во извештајот на Институтот за изучување на војната (ISW) за состојбата на фронтот ...

Фото: Укринформ

Украинските сили остварија дополнителни придобивки кај Бахмут, има напредок и на јужното крило во областа Клишчијивка во Донецк

Украинските одбранбени сили одржаа успешни офанзивни операции во секторот Бахмут, изјави на украинската телевизија Андриј Ковалиов, портпарол на Генералштабот на вооружените сили на Украина, јави дописникот на Укринформ. „На север ...

Фото: Укринформ

Украинските сили постепено напредуваат кон Бахмут, минатата недела деокупирани 9 квадратни километри на исток и повеќе од 28 квадратни километри на југ

Украинските сили продолжуваат постепено да напредуваат на крилата на Бахмут во Доњецката област, изјави денеска портпаролот на Источната команда Серхи Черевати за националната телевизија, пренесува Киjив Индипендент. Украинските сили ги ...

Фото: Укринформ

Од почетокот на контраофанзивата украинските сили деокупираа 130 квадратни километри на југ, напредуваат од 1 до 2 километри во повеќе насоки

Украинската војска ги користи искуствата од првите две недели од нивната контраофанзива за да ја усоврши тактиката и постигнува сигурен напредок во сите клучни области. На крајот на минатата недела ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER