fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Џорџа Мелони

Мелони: Во Италија создаден фонд за вештачка интелигенција од милијарди евра

Премиерката на Италија, Џорџа Мелони денеска најави инвестициски фонд од една милијарда евра наменети за проекти за вештачката интелигенција (АИ), при тоа апелирајќи на „правилата на етиката“ при користењето на ...

Како италијанската екстремно десничарска премиерка Мелони ја засака миграцијата

Пред да стане италијанска премиерка, Џорџија Мелони беше еден од најжестоките гласови  против миграцијата во ЕУ. Како опозициска политичарка, таа мрачно предупреди на напорите за замена на домородните Италијанци со ...

Фото: миа.мк

Италијанската премиерка Џорџа Мелони од Полска замина за Кијив

Италијанската премиерка Џорџа Мелони е на пат за Кијив, каде што треба да разговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски, објавија денеска италијанските медиуми. Претседателката на италијанската влада замина со воз ...

Фото: миа.мк

Италијанската премиерка Џорџа Мелони во посета на Кијив

Италијанската премиерка Џорџа Мелони денеска ќе пристигне во Кијив, каде ќе се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Мелони, која ја презеде функцијата минатиот октомври, претходно изјави дека планира да ...

Мелони: Поранешниот папа Бенедикт беше „џин на верата и разумот“

Италијанската премиерка Џорџа Мелони го нарече Бенедикт Шеснаесетти, кој почина денеска во Ватикан на 95-годишна возраст, „џин на верата и разумот“. Таа го нарече германскиот теолог „човек со љубов кон Господ кој ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER