fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА архива
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес конференцијата во седиштетот на НАТО, 15 февруари 2023 (фото: Џ. Д. / Цивил)

Tag: Дир

Амбасадорката на Украина, Лариса Дир

Дир: Благодарни сме ѝ на Северна Македонија за учеството на вториот состанок на Меѓународната коалиција за враќање на украинските деца

Украинската амбасадорка во Северна Македонија Лариса Дир изрази благодарност кон на нашата држава за учеството на вториот состанок на Меѓународната коалиција за враќање на украински деца преку платформата Х. Таа ...

Амбасадорката Дир ѝ се заблагодари на Северна Македонија за приклучување кон осудата на руските квази избори во окупираните територии на Украина

Украинската амбасадорка Лариса Дир денеска и се заблагодари на Република Северна Македонија што им се приклучи на 54 земји-членки на ОН во заедничката изјава како одговор на организираните руски претседателските ...

Фото: Х профилот на амбасадорката Дир

Дир: 746. ден од војната во Украина, државата-терорист рф изврши 95 воздушни напади, на Украина критично ѝ треба снабдување со оружје и муниција

Амбасадорката на Украина во Република Северна Македонија во своја објава на Х напиша дека на 746. ден од војната во Украина, државата-терорист рф изврши 5 ракетни и 95 воздушни напади, ...

Џафери – Дир: Украина секогаш може да гледа во Северна Македонија пријател, партнер и поддржувач

Премиерот Џафери на денешната средба со украинската амбасадорка во земјава Лариса Дир истакна дека Северна Македонија силно ја поддржува Украина, во услови на тешки моменти за украинскиот народ, кој веќе ...

Фото: „Х“ профилот на амбасадорката Дир

Дир: Го почитуваме споменот на 6 милиони жртви на Холокаустот – Геноцидот врз Евреите

Амбасадорката на Украина Лариса Дир во објава на „Х“ напиша дека на 703 ден од војната против Украина, на денешен ден се одбележува Меѓународниот ден за сеќавање на Холокаустот. 703 ...

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје се одржа панихида за жртвите на Гладоморот од 1932-1933 година во Украина

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ (Скопје) се одржа панихида за жртвите на Гладоморот од 1932-1933 година во Украина. Амбасадата на Украина и украинската заедница во Северна Македонија го почитуваа споменот ...

Дир: Реализацијата на Формулата за мир предложена од  претседателот на Украина Володимир Зеленски ќе помогне да се запре руската агресија

Амбасадорката на Украина Лариса Дир преку објава на Х изрази искрена благодарност до нашата држава и до Државниот секретар на Министерството за надворешни работи Филип Тосевски и до Крум Ефремов за ...

Пред почетокот на конференцијата „Украина, година на хероизмот“, амбасадорката Лариса Дир и Џабир Дерала, 24 февруари 2023

Амбасадорката Дир: Зеленски го потпиша указот со кој на Џабир Дерала му се доделува Орден за заслуги

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски го потпиша Указот со кој на водечкиот македонски новинар Џабир Дерала му се доделува државната награда Орден за заслуги, објави украинската амбасадорка во Скопје, Лариса ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER