fbpx

Tag: Дир

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје се одржа панихида за жртвите на Гладоморот од 1932-1933 година во Украина

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ (Скопје) се одржа панихида за жртвите на Гладоморот од 1932-1933 година во Украина. Амбасадата на Украина и украинската заедница во Северна Македонија го почитуваа споменот ...

Дир: Реализацијата на Формулата за мир предложена од  претседателот на Украина Володимир Зеленски ќе помогне да се запре руската агресија

Амбасадорката на Украина Лариса Дир преку објава на Х изрази искрена благодарност до нашата држава и до Државниот секретар на Министерството за надворешни работи Филип Тосевски и до Крум Ефремов за ...

Пред почетокот на конференцијата „Украина, година на хероизмот“, амбасадорката Лариса Дир и Џабир Дерала, 24 февруари 2023

Амбасадорката Дир: Зеленски го потпиша указот со кој на Џабир Дерала му се доделува Орден за заслуги

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски го потпиша Указот со кој на водечкиот македонски новинар Џабир Дерала му се доделува државната награда Орден за заслуги, објави украинската амбасадорка во Скопје, Лариса ...

Лариса Дир: Врховната Рада се обрати за помош за кривично гонење на лица кои учествувале во нелегалниот процес на организирање псевдоизбори на окупираните територии на Украина

Есенва Русија планира да одржи таканаречени „избори“ за „законодавните тела“ (со други зборови, окупационите влади) во окупираните области на областите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорижја, како и во 79 општински ...

Ноќта на 23 јули,🇷🇺jа погоди Одеса со ракети-Калибар, Оникс, Х-22,Искандер-К,Искандер-М. Има жртви, повредени деца.

Дир: Жртви и повредени деца во руски ракетен напад врз украинскиот град Одеса

Амбасадорката на Украина, Лариса Дир, во своја објава на Твитер напиша дека има жртви и повредени деца во руски ракетен напад кој се случил ноќеска врз украинскиот град Одеса. Блокирањето ...

Општина Чаир го промовира паркот „Украина“

Во општина Чаир денеска со пригодна церемонија се отвори Паркот Украина, пред општинскиот објект, во организација на градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу, во соработка со украинската Амбасада во Република Северна ...

Амбасадорката Дир: На Украина ѝ требаат системи за противвоздушна одбрана и F-16

Амбасадорката на Украина во Република Северна Македонија, Лариса Дир денеска напиша на Твитер дека „третпат во еден ден во Украина има воздушна тревога, а државата-терорист (Русија) веќе лансираше речиси 60 ...

Вклучувањето на други делови од народи кои живеат во Северна Македонија приоритет на уставните измени

Премиерот Димитар Ковачевски, вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи велат дека приоритет во однос на Уставот е исполнување на обврската од преговарачката рамка ...

Photo: EPA

Амбасадорката Дир: Над 18.000 украински деца настрадаа како резултат на вооружената агресија на Русија

Амбасадорката на Украина во земјава, Лариса Дир, на Твитер сподели информации на 395-от ден од почетокот на руската инвазија во Украина. Повеќе од 18.000 украински деца настрадаа како резултат на ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER