fbpx

Tag: Декларација

Декларација на COP28: Околу дваесет земји планираат тројно да ја зголемат нуклеарната енергија

Планот на околу дваесет земји е значително да го зголемат производството на нуклеарна енергија во корист на климата, се наведува во декларацијата објавена на самитот на ОН за климата. Според ...

Педесет и пет земји-членки на ОН потпишаа Декларација за 90-годишнината од Холодоморот

Педесет и пет земји-членки на ОН ја потпишаа Декларацијата иницирана од Украина по повод деведесетгодишнината од холодоморот ( гладоморот) 1932-1933 година во Украина. Како што пренесе дописникот на Укринформ од ...

Арапско-исламски самит: Израелскиот напад врз Газа не смее да се нарече самоодбрана

Учесниците на арапско-исламскиот самит во Саудиска Арабија денеска повикаа на прекин на војната во Газа, отфрлајќи какво било оправдување за израелските акции против Палестинците како самоодбрана, пишува Ал Џезира. Самитот ...

Phoro source: www.g20.org

Г20 ламентира за „неизмерни човечки страдања“, но не ја виде руската злосторничка агресија против Украина

ЏАБИР ДЕРАЛА / ЦИВИЛ МЕДИА Самитот на 20-те најголеми економии во светот (Г20) е важен глобален настан кој им дава такт на светските економски, но и општествено-политички збиднувања и процеси. ...

Г20 усвоија декларација за војната, Украина незадоволна од формулацијата во текстот

Лидерите на земјите-членки на групата Г20 ја осудија „употребата на сила“ во Украина со цел територијално освојување, но не ја споменаа експлицитно Русија, се вели во декларацијата усвоена на самитот ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Декларација од Атина за проширување на ЕУ со Западен Балкан, Украина и Молдавија, за Агелер безбедноста на државата лежи во евроинтеграциите, ЦИВИЛ со осуда за нападите врз медиумските работници

ВЕСТ НА ДЕНОТ На неформалниот состанок на лидерите на Европската унија со претставниците на земјите од Западен Балкан, Украина и Молдавија, беше заклучено дека е неопходно да се заокружи визијата ...

Амбасадорката Дир се заблагодари за поддршката од Северна Македонија за Украина и приклучувањето на Заедничката декларација на Г7

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир им се заблагодари на претседателот Пендаровски, премиерот Ковачевски и шефот на дпломатијата, Бујар Османи за поддршката од Северна Македонија на Украина и приклучувањето на ...

Зеленски се заблагодари на Северна Македонија за поддршката и приклучувањето кон Декларацијата на Г7

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, се заблагодари на Северна Македонија и на премиерот Димитар Ковачевски за поддршката за Украина и приклучувањето кон Декларацијата на Г7. I am grateful to North ...

Од автокефалност до руски клон

МАРЈАН НИКОЛОВСКИ Специјално за ЦИВИЛ Медиа Веќе сè е толку провидно, што  и слепиот може да види, и глупиот да осознае и наивниот да се пробуди.  Една година по руската ...

Фото: миа.мк

Декларација за борба против дезинформации потпишаа новинските агенции, членки на АБНА-ЈИЕ, меѓу кои и МИА

Декларација за борба против ширење и дистрибуција на дезинформации потпишаа денеска во Солун претставници на новинските агенции кои се дел од Асоцијацијата на балкански новински агенции – Југоисточна Европа (АБНА-ЈИЕ), чија ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER