fbpx
Фото преземена од платформата X на Марко Ѓуриќ
Фото- принтскрин на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски
Фото: Б. Јордановска, ЦИВИЛ
Стојан Андов
Фото: МИА

Tag: Договор од Преспа

Герапетритис: Договорот од Преспа не се менува и не се ревидира еднострано

Договорот од Преспа е меѓународен ратификуван договор и не може да се менува и да се ревидира еднострано, рече министерот за надворешни работи на Грција Јоргос Герапетритис говорејќи за грчкото ...

Мицотакис со порака до новите власти во земјава: Без почитување на Договорот од Преспа, патот кон Европа ќе остане затворен

Патот до Европа ќе остане затворен, а меморандумите нема да се ратификуваат во Парламентот, доколку од другата страна нема целосно почитување на Договорот од Преспа, порача денеска грчкиот премиер Кирјакос ...

Маринакис: Договорот од Преспа е договор што ги обврзува двете страни

Договорот беше потпишан и сега веќе претставува договор што ги обврзува и двете страни, рече портпаролот на грчката Влада Павлос Маринакис на денешниот брифинг со новинарите во Солун, одговарајќи на ...

Силјановска го рекламира членството во НАТО во својата програма, а се противи на Договорот што го обезбеди членството

Гордана Силјановска Давкова како и останатите кандидати ја претстави својата програма пред гласачите. Покрај точките што Силјановска Давкова и јавно ги искажува како заложби, во нејзината програма има еден неочекуван ...

Указот и „Договорот од Преспа ” на дневен ред на седница на Уставниот суд

Предметот во кој е оспорен Указот и „Договорот од Преспа" ќе се дискутира денеска на седница на Уставен суд. Од Уставниот суд информираат дека предметот е формиран од иницијативите поднесени ...

Телефонски разговор Заев – Ципрас по оставката на Коѕијас

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, ...

Фото: МЕТА

Дневна доза партиски обвинувања

Кој кого оштетил, кој кого ограбил и кој како ќе ја оправи државата се дневните препукувања на политичките партии. Со иста реторика и со исти обвинувања СДСМ да не заборави ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER