fbpx
Фото/ Wikimedia commons
Вештачка интелигенција (фото извор: Wikimedia Commons)
Анџела Агелер

Tag: Договор од Преспа

Фото: Кабинет на грчкиот премиер

Мицотакис го информирал Европскиот Совет за „директното прекршување на Договорот од Преспа од претседателката и премиерот на Северна Македонија“

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на вчерашниот Европски совет ги информирал неговите колеги за, како што рече, „фактот што и претседателката и премиерот на Северна Македонија директно го прекршуваат ...

Фото: МИА

Ципрас: ЕУ и меѓународната заедница јасно да ги кажат последиците од непочитувањето на Договорот од Преспа

ЕУ и меѓународната заедница треба јасно да ги стават на знаење последиците што непочитувањето на Договорот ќе ги има врз регионот, а особено врз иднината на Северна Македонија, истакнал поранешниот ...

СИРИЗА: Го осудуваме новото прекршување на Договорот од Преспа од господинот Мицкоски

СИРИЗА недвосмислено го осудува новото прекршување на Договорот од Преспа од претседателот на ВМРО - ДПМНЕ и мандатар за премиер на Република Северна Македонија, господинот Мицкоски и ја повикува Владата ...

Герапетритис: Договорот од Преспа не се менува и не се ревидира еднострано

Договорот од Преспа е меѓународен ратификуван договор и не може да се менува и да се ревидира еднострано, рече министерот за надворешни работи на Грција Јоргос Герапетритис говорејќи за грчкото ...

Мицотакис со порака до новите власти во земјава: Без почитување на Договорот од Преспа, патот кон Европа ќе остане затворен

Патот до Европа ќе остане затворен, а меморандумите нема да се ратификуваат во Парламентот, доколку од другата страна нема целосно почитување на Договорот од Преспа, порача денеска грчкиот премиер Кирјакос ...

Маринакис: Договорот од Преспа е договор што ги обврзува двете страни

Договорот беше потпишан и сега веќе претставува договор што ги обврзува и двете страни, рече портпаролот на грчката Влада Павлос Маринакис на денешниот брифинг со новинарите во Солун, одговарајќи на ...

Силјановска го рекламира членството во НАТО во својата програма, а се противи на Договорот што го обезбеди членството

Гордана Силјановска Давкова како и останатите кандидати ја претстави својата програма пред гласачите. Покрај точките што Силјановска Давкова и јавно ги искажува како заложби, во нејзината програма има еден неочекуван ...

Указот и „Договорот од Преспа ” на дневен ред на седница на Уставниот суд

Предметот во кој е оспорен Указот и „Договорот од Преспа" ќе се дискутира денеска на седница на Уставен суд. Од Уставниот суд информираат дека предметот е формиран од иницијативите поднесени ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER