fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Ентони Блинкен

Антони Блинкен

САД го повикаа Израел да го истражи воздушниот напад во кој загинаа работници на невладини организации

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека Вашингтон го повикал Израел да спроведе брза, темелна и непристрасна истрага за израелскиот воздушен напад во кој загинаа седум лица кои работеа во ...

Блинкен предупреди дека целото население во Газа се соочува со несигурност за храна

Во најострата изјава досега, американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска истакна дека на Израел треба да му биде приоритет да обезбеди хуманитарна помош за оние на кои им е очајно ...

Борел: Да се отворат копнените граници со Газа и да се почне да се работи на двoдржавно решение

Високиот претставник на Европската Унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, пред состанокот со американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, истакна дека помошта што се испраќа во Газа по ...

Антони Блинкен

Блинкен го повика Хамас да прифати итен прекин на огнот во Газа

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска го повика Хамас да прифати „итен прекин на огнот“ со Израел, бидејќи разговорите во Каиро меѓу групата и египетските и катарските посредници се приближуваат ...

Фото: МИА

Фамилијарното фото без Лавров, Блинкен и Камерон си заминаа пред да слета

Денес попладне во Скопје почна Министерската конференција на ОБСЕ, на која ќе присуствуваат педесетина министри за надворешни работи, меѓу нив и американскиот државен секретар Ентони Блинкен., како и новоизбраниот британски ...

Фото: U.S. Embassy North Maceonia

Блинкен, големиот поддржувач на нашите евроатлантски аспирации, ја води делегацијата на САД на Самитот на ОБСЕ

Големиот поддржувач на евроатлантските аспирации на земјава, државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, ќе ја предводи американската делегација на министерскиот состанок на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) ...

Antony Blinken Фото: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Блинкен ќе се заблагодари за лидерската улога на Северна Македонија во ОБСЕ и поддршката на сојузниците за Украина

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен ќе учествува на Министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје каде ќе зборува за главната улога на Организацијата во промоција на продлабочената безбедност во регионот ...

Фото: Икс

Блинкен ја потврди поддршката за Кијив: САД имаат јасен план да и помогнат на Украина 

САД имаат јасен акционен план за помош на Украина додека трае војната што ја започна Русија. Американскиот државен секретар Антони Блинкен го објави ова на платформата за социјални мрежа Икс. ...

Фото: pbs.org

Блинкен и Остин пред сенаторите: Путин ќе победи ако финансирањето на Израел се одвои од Украина

Шефовите на Стејт департментот и Пентагон во вторникот ги предупредија сенаторите дека доколку пратениците одобрат финансирање за Израел, но не и за Украина, рускиот претседател Владимир Путин ќе победи. Како ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER