fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: Грковска

Грковска: Не ни требаат реформи на хартија, ни треба ефикасна борба против корупцијата

На Меѓународниот ден на борбата против корупцијата – 9 декември, заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска, на состанокот, што го организираше во соработка ...

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во институциите, да имаме администрација која ќе биде на услуга на ...

Грковска: Сајбер безбедноста, клучен елемент во одбраната на секоја држава

Северна Македонија стана 103. членка на Глобалниот форум за сајбер експертиза (Global Forum on Cyber Expertise – GFCE), организација во која членуваат и соработуваат владите на најразвиените земји во светот ...

Грковска – ДиЏовани: Констатирана успешна соработка во областа на образовните политики

Вицепремиерката за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска во Владата оствари работна средба со претставничката на УНИЦЕФ, Патриција ДиЏовани. Од страна на ДиЏовани беше изразено задоволство од соработката со ...

Грковска – Пејчиновиќ Буриќ: Европа се соочува со силни предизвици, заедно да застанеме во одбраната на демократијата и човековите права

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска во Стразбур имаше средба со генералната секретарка на Советот на Европа, Марија Пејчиновиќ Буриќ, со која ...

Грковска: Начинот на избор на ДКСК треба да биде пример за избор и на членови на други институции

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска имаше работна посета на Државната комисија за спречување на корупција, каде се сретна со претседателката Билјана ...

Page 5 of 5 1 4 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER