fbpx

Tag: Грковска

Грковска: Сѐ уште има доволно време случаите од СЈО да се процесираат и да завршат во ефикасна и правична процедура

Ова е предмет којшто пет години се водеше во судските лавиринти, уште повеќе Апелација неоправдано го држеше девет месеци и бевме свесни дека е близу до ризик од застарување уште ...

Тркалезна маса „Преглед на законската рамка и праксата во назначувањето директори и раководни лица: предизвици и можни решенија“

Во организација на Кабинетот на заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, со поддршка на Меѓународната фондација за изборни системи (IFES) денеска ќе се ...

 Грковска – Перебијнис: Северна Македонија и Украина делат заеднички вредности, соработката и пријателството ќе се продлабочува

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, одржа средба со заменик-министерот за надворешни работи на Украина, Јевген Перебијнис, кој деновиве е во посета на ...

Славица Грковска

Потребни се итни и конкретни мерки во насока на надминување на слабостите

Владината Комисија за човечки ресурси и одржлив развој, со која претседава заменичката на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска одржа ...

Грковска: Целиме кон уште повисоко ниво на транспарентност и одржлива свест за нејзината важност

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, се обрати на втората јавна расправа за нацрт Стратегијата за транспарентност 2023-2026, која денеска се одржува во ...

Средба Грковска – Клеин: Продолжува поддршката од Унгарија во евроинтеграцискиот процес

Заменичката на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска одржа средба со амбасадорот на Унгарија во земјава, Андраш Клеин. Вицепремиерката Грковска ...

Хрватин на средбата со Грковска: Судскиот совет го изгуби кредибилитетот, мора да се преземат итни мерки да се надмине оваа состојба

Судскиот совет како една од најважните институции која треба да гарантира независност, објективност, ефикасност и квалитет во правосудниот систем, за жал го изгуби кредибилитетот, кажал експертот за правни прашања Бранко ...

фото: Влада на РСМ

Грковска: Професионалците со интегритет да се обединат и да бидат погласни, само така ќе се избориме за праведно општество

Ние, политичарите, треба да бидеме пример за работење со интегритет, а потоа тоа да го бараме и од останатите. Личниот интегритет е важен за сите нивоа во општеството, но клучна ...

Фото: Министерство за правда

Без Закон за конфискација на имот во граѓанска постапка не може да имаме борба против корупцијата и криминалот

Министерот за правда Кренар Лога присуствуваше на последниот состанок на работната група која го подготвува  новиот Закон за конфискација на имот во граѓанска постапка. Предлагач на законот е Министерството за ...

Грковска: Справување со хибридните закани и побезбедна дигитална трансформација на општеството

„Со брзиот напредок во технологијата, сајбер-безбедноста стана поважна од кога било порано, а одвивањето на процесот на дигитална трансформација треба да се сфати многу сериозно од сите страни. Во таа ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER