fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: Грковска

фото: Влада на РСМ

Грковска: Професионалците со интегритет да се обединат и да бидат погласни, само така ќе се избориме за праведно општество

Ние, политичарите, треба да бидеме пример за работење со интегритет, а потоа тоа да го бараме и од останатите. Личниот интегритет е важен за сите нивоа во општеството, но клучна ...

Фото: Министерство за правда

Без Закон за конфискација на имот во граѓанска постапка не може да имаме борба против корупцијата и криминалот

Министерот за правда Кренар Лога присуствуваше на последниот состанок на работната група која го подготвува  новиот Закон за конфискација на имот во граѓанска постапка. Предлагач на законот е Министерството за ...

Грковска: Справување со хибридните закани и побезбедна дигитална трансформација на општеството

„Со брзиот напредок во технологијата, сајбер-безбедноста стана поважна од кога било порано, а одвивањето на процесот на дигитална трансформација треба да се сфати многу сериозно од сите страни. Во таа ...

Грковска на СЕФФ: Со практикување на принципите на добро владеење може да ја донесеме Европа сега и веднаш

Доброто владеење е суштинско за секоја успешна земја, особено во контекст на ЕУ-интеграциите. Тоа ги содржи принципите на транспарентност, отчетност, ефикасност, инклузивност и интегритетот како основна вредност. Со практикување на ...

Славица Грковска

Грковска: Забелешките и коментарите на САД се од суштинско значење

Забелешките коментарите на САД и Европската унија во врска со изгласаните измени на кривичниот закон се од суштинско значење, истакна вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска, пред ...

ФОТО: ЦИВИЛ

Грковска: Обвинителите и судиите да си ја вршат работата независно и непристрасно

Правосудниот систем, обвинителите и судиите треба независно и непристрасно да си ја вршат својата работа. Некогаш, за жал, имам впечаток дека обвинителите и судиите се ставаат во поголема улога од ...

Грковска со градоначалникот на Рим: Северна Македонија и Италија негуваат пријателски односи, продлабочување на економската и културната соработка

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска имаше средба со градоначалникот на Рим Роберто Гуалтиери, со кој меѓудругото разговараа и за поднесената кандидатура на Италија, Рим да ...

Фото: Фејбук профилот на министерката Тренчевска

Грковска: Потребата за воведување политики за добро владеење, секојдневно е во барањата и на меѓународната заедница

Сите сме свесни дека доброто владеење и потребата за воведување политики за добро владеење, за добро управување, секојдневно е во барањата и на меѓународната заедница, меѓутоа тоа што за мене ...

Грковска: Дигитализацијата на инспекциските постапки ги намалува ризиците од корупција

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска одржа координативен состанок со претставници на сите државни инспекторати, на кој присуствуваше и претседателката на Инспекцискиот ...

Грковска-Таравари: Важно е и општините да се вклучат во промоција на принципите на добро владеење

Заменичката на премиерот на Република Северна Македонија задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска беше во работна посета на Гостивар и оствари средба со градоначалникот на општината, Арбен ...

Page 2 of 5 1 2 3 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER