fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф
Фото: Архива

Tag: Херсон

Фото: Твитер објава на украинската амбасадорка Лариса Дир

Нови руски напади врз Херсон во текот на ноќта, најмалку четири лица загинаа

Најмалку четири лица загинаа, а девет се повредени во синоќешните руски напади врз јужниот украински град Херсон, изјави регионалниот гувернер. Украинската армија во редовен дневен извештај објави дека пресретнала 14 ...

Фото: Укринформ

Украина ја оттурна Русија на 3-8 километри од главната река во регионот Херсон, рускиот непријател нема капацитет за какви било напади во моментот

Украинските трупи ги оттурнаа напаѓачите три до осум километри од Днипро на левиот брег во регионот ерсон, така што рускиот минофрлачки оган повеќе не е закана за населбите на десниот ...

Амбасадорката Дир: Русија не покажа никаков интерес за мировни преговори, наместо тоа убива цивили и да врши грозоморни злосторства

Државата-терорист рф ја гранатираше Херсонската област 97 пати. Русија не покажа никаков интерес за мировни преговори, претпочитајќи наместо тоа да убива цивили и да врши грозоморни злосторства, објави на Икс ...

Со несмалена жестина продолжуваат руските гранатирања врз цивилни цели, погодени населени места во регионите Херсон и Донецк, има жртви

Додека фокусот на светската јавност последниве денови е сврен кон случувањата на блискиот исток и војната помеѓу Израел и Хамас, во Украина со несмалена жестина продолжуваат руските гранатирања врз цивилни ...

Фото: Укринформ

Руските сили го нападнаа Харкив со балистички ракети, врз регионот Херсон истрелани 330 гранати, има загинати и ранети

Руските сили го погодија централниот дел на градот Харкив, објави на Телеграм Градоначалникот Ихор Терехов, пренесува Укринформ. „Градот Харков е под оган. Има информации за удар во централниот дел на ...

Руските агресори гранатираа болница во регионот Херсон

Руското гранатирање во областа Херсон предизвика сериозна штета на болница, напиша на Фејсбук Олександр Прокудин, украинскиот регионален гувернер на Херсонската област. Четвртиот кат од болницата во градот Берислав е „целосно ...

Фото: Укринформ

Движењето на отпорот Жолта лента постави 150 постери во окупираниот Хеническ

Активистите на движењето на отпорот Жолта лента поставија 150 постери во привремено окупираниот град Хеническ, регионот Херсон, пренесува Укринформ. „Хеническ е центар на отпорот во окупираниот дел од регионот Херсон. ...

Зеленски и Макрон разговарале за ситуацијата во Херсон

Украинскиот претседател Володимир Зеленски соопшти дека денеска имал телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон за актуелната ситуација во регионот Херсон и хуманитарните последици од „рускиот терористички чин“, како што ...

Фото: Укринформ

Русите речиси целосно се префрлија на позициска одбрана, нема закана за освојување на Вухледар, украинските сили ги држат стратешки позиции во Бахмут

Руските окупаторски сили во Украина се префрлија на позициска одбрана, а единствените места на фронтот каде што се обидуваат да нападнат е Бахмут, како и обидот за покривање на Авдиивка ...

Фото извор: Укринформ

Прво обраќање на Зеленски во 2023: Единството на Украина е во драматичен контраст со стравот во Русија; воздушен напад врз детската болница во Херсон

Зеленски го нагласи чувството на единство во земјата во контраст со стравот за кој рече дека се чувствува во Русија. Според воените извештаи, Русите извршиле 51 воздушен напад, вклучително и ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER