fbpx
Фото/ Wikimedia commons
Вештачка интелигенција (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: инфлација

Фото: МИА

Годишната стапка на инфлацијата во САД во јуни се намали на три отсто, берзите реагираа со пораст на цените на акциите

Годишнатата стапка на инфлацијата во САД во јуни се намали трет месец по ред, овојпат од 3,3 отсто во мај на три отсто, соопшти денеска Американското биро за статистика на ...

Фото: Тридс

16 економисти, добитници на Нобелова награда предупредуваат: Вториот мандат на Трамп би значел 1 работа – раст на инфлацијата

Шеснаесет економисти - нобеловци влегоа во претседателската кампања со остро предупредување: плановите на поранешниот претседател Трамп повторно ќе ја запалат инфлацијата и ќе предизвикаат трајна штета на глобалната економија доколку ...

Фото: МИА

Ангеловска-Бежоска: Инфлациските трендови се позитивни, но потребна е претпазливост

Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска во видеоинтервју за „Еуромани“ посочила дека инфлациските трендови се позитивни, но дека централните банки и понатаму треба будно да ги следат движењата бидејќи се ...

Фото: МИА

Ангеловска-Бежоска: Ако продолжат поволните трендови кај инфлацијата и на девизниот пазар, ќе има можност за пофлексибилна монетарна политика

Движењата на инфлацијата и на девизниот пазар се поволни. Сепак, неизвесноста постои, а инфлацијата се уште е над историскиот просек. Оттаму, поставеноста на монетарната политика на Народната банка, соодветно на ...

Ангеловска-Бежоска: Инфлацијата и натаму ќе се намалува, но потребни се структурни реформи за да станеме поотпорни на шокови

Очекувањата се дека инфлацијата и до година ќе се намалува со натамошно стабилизирање на цените на храната и енергијата на светските берзи, во отсуство на поголеми надворешни и домашни шокови. ...

Фото: Скриншот

Битиќи: Очекуваме следната година инфлацијата да биде од 2 до 2,5 отсто исто како и растот на БДП

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи смета дека земјава во текот на наредната година ќе се врати на нормалните години на стапките на инфлација и покрај тоа што, како што ...

Инфлацијата се намали на 6,6 проценти, мерките и политиките даваат резултат, велат од владејачката СДСМ

Мерките и политиките на СДСМ за намалување на трошоците на животот и опаѓање на инфлацијата даваат резултати. Инфлацијата во септември 2023, според официјалните податоци се намали на  6,6 проценти, што ...

Санфеј: Инфлацијата ќе продолжи да паѓа, да се работи на реформите

Финансиската стабилност на македонската економија е силна и длабоко зајакната во изминатите години. Банките се добро капитализирани, профитабилни, нивото на нефункционални кредити е прилично ниско, така што не сме загрижени ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER