fbpx
АГЕЛЕР А сега завршете ја работата одвнатре. Можно ли е тоа без медиуми?
Фото: Фб
Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Tag: интеграции

О’Брајaн: Граѓаните ќе имаат јасен избор во претстојните месеци, помеѓу визијата за движење кон Европа и нешто сосема друго

Граѓаните на Северна Македонија ќе имаат јасен избор во претстојните месеци, помеѓу визијата за движење кон Европа и нешто сосема друго. Ќе зависи од граѓаните да одлучат. САД сакаат да ...

Усвоена е Заедничката изјава на лидерите од Западен Балкан за развој на државите по европски стандард

Планот за раст е досега најсериозната политичка потврда од Европската Унија дека тие имаат конкретен план за ефикасна европска интеграција на Западен Балкан. Во овие клучни моменти за прогресот на ...

Фото: принт скрин

Планот за раст е мост што ги поврзува европските аспирации со реалноста и моќен симбол за непоколебливата посветеност на реформите, изјави Ковачевски

Планот за раст на ЕУ го гледам како олеснувач кој ги отвора портите кон европскиот единствен пазар и кон слободниот проток на стоки, услуги, капитал и луѓе. Оваа структурирана рамка ...

Пендаровски: Забрзана интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ позитивно ќе влијае врз безбедноста, политичките процеси и реформската агенда

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 54. Годишен состанок на Светскиот економски форум во Давос, вчеравечер говореше на сесијата „Дипломатски дијалог за Западен Балкан“ при што ја реафирмираше ...

Ѓунер Исмаил: Уставните измени се чекор кон интегрирање во ЕУ, но и кон затворање на отворените прашања, ВМРО-ДПМНЕ е деструктивна структура во државата

Во студиото на Слободен печат, политичкиот аналитичар Ѓунер Исмаил порача дека одредени структури во опозицијата успеале да спречат носење уставни измени и на тој начин да го блокираат процесот на ...

Фото: МИА

Панел-дискусија „Геополитичко проширување на ЕУ: Нови можности, стари ризици?“: Тезата дека нема потреба од брзање е погрешна и многу опасна за Северна Македнија

Геополитичките поместувања во Европа ја подотворија вратата за проширување и тоа е шанса што Северна Македонија треба да ја искористи, но нема да трае предолго. Тезата дека нема потреба од ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Спутник опозиција

ДРАГАН МИШЕВ Спутник е руски збор за сателит, и кога се толкува во астрономски контекст, и воопшто, спутник е општоприфатен термин во рускиот јазик за вештачките сателити на која било ...

Декларација од Самитот ЕУ-ЗБ: Потврдена недвосмислената посветеност за членство на Западниот Балкан во Унијата

ЕУ ја потврдува својата целосна и недвосмислена посветеност на перспективата за членство на Западниот Балкан во ЕУ и повикува на забрзување на процесот на пристапување, врз основа на веродостојни реформи ...

Фото: МИА

Дејвид Гир: Патот кон ЕУ е една од реформите

Преку видео обраќање, на отворената трибина за граѓаните од кампањата „Ние сме Европа’’ посветена на темата –енергетика во Куманово, Амбасадорот на Европската Унија во Република Северна Македонија Дејвид Гир преку ...

Page 2 of 21 1 2 3 21

CIVIL MEDIA NEWSLETTER