fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: интеграции

Бислими: ЕУ треба да биде движечка сила и за Западен Балкан

Првиот вицепремиер на Косово, задолжен за евроинтеграции, Бесник Бислими ја повика Европската унија да биде движечка сила за Западен Балкан, барајќи европските земји да бидат обединети како во случајот со ...

Маричиќ: Европскиот напредок на државата е реалност

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, денес се сретна со новоназначената директорка за Западен Балкан во Генералниот директорат за соседство и преговори за проширување на Европската ...

О’Брајан: Барањето друг пат, освен европскиот ќе го успори напредокот на земјата кон ЕУ

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Џејмс О'Брајан во интервју за МИА изразува уверување дека истиот дух на единство кој, како што вели, го покажала Европската Унија на ...

О’Брајaн: Граѓаните ќе имаат јасен избор во претстојните месеци, помеѓу визијата за движење кон Европа и нешто сосема друго

Граѓаните на Северна Македонија ќе имаат јасен избор во претстојните месеци, помеѓу визијата за движење кон Европа и нешто сосема друго. Ќе зависи од граѓаните да одлучат. САД сакаат да ...

Усвоена е Заедничката изјава на лидерите од Западен Балкан за развој на државите по европски стандард

Планот за раст е досега најсериозната политичка потврда од Европската Унија дека тие имаат конкретен план за ефикасна европска интеграција на Западен Балкан. Во овие клучни моменти за прогресот на ...

Фото: принт скрин

Планот за раст е мост што ги поврзува европските аспирации со реалноста и моќен симбол за непоколебливата посветеност на реформите, изјави Ковачевски

Планот за раст на ЕУ го гледам како олеснувач кој ги отвора портите кон европскиот единствен пазар и кон слободниот проток на стоки, услуги, капитал и луѓе. Оваа структурирана рамка ...

Пендаровски: Забрзана интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ позитивно ќе влијае врз безбедноста, политичките процеси и реформската агенда

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 54. Годишен состанок на Светскиот економски форум во Давос, вчеравечер говореше на сесијата „Дипломатски дијалог за Западен Балкан“ при што ја реафирмираше ...

Ѓунер Исмаил: Уставните измени се чекор кон интегрирање во ЕУ, но и кон затворање на отворените прашања, ВМРО-ДПМНЕ е деструктивна структура во државата

Во студиото на Слободен печат, политичкиот аналитичар Ѓунер Исмаил порача дека одредени структури во опозицијата успеале да спречат носење уставни измени и на тој начин да го блокираат процесот на ...

Фото: МИА

Панел-дискусија „Геополитичко проширување на ЕУ: Нови можности, стари ризици?“: Тезата дека нема потреба од брзање е погрешна и многу опасна за Северна Македнија

Геополитичките поместувања во Европа ја подотворија вратата за проширување и тоа е шанса што Северна Македонија треба да ја искористи, но нема да трае предолго. Тезата дека нема потреба од ...

Page 1 of 20 1 2 20

CIVIL MEDIA NEWSLETTER