fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот

Tag: интеграции

Специјалниот претставник на Стејт департмент за Западен Балкан, Габриел Ескобар (фото: МИА)

Ескобар: Очекуваме новата влада на Северна Македонија да продолжи по европскиот пат

Очекуваме дека Северна Македонија ќе продолжи по европскиот пат, кажа заменик-помошникот секретар на САД во заминување и специјален претставник за Западен Балкан Габриел Ескобар, во онлајн интервју за Европскиот центар ...

Фото: СЕП

Маричиќ – Бомгартнер: Продолжува поддршката од Франција за евроинтеграцијата на државата

Првиот заменик претседател во Техничката влада задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ се сретна со амбасадорот на Франција Сирил Бомгартнер и новата француска експертка за ЕУ интеграции Миа Матковиќ, која ...

Мицотакис: Било кое отстапување од Договорот од Преспа ќе има последици и во билатералните односи и на патот на Скопје кон ЕУ

Пораката дека Грција нема да ги ратификува трите меморандуми за соработка сè додека не постои целосно усогласување со одредбите од Договорот од Преспа, но и ставот дека отстапувањето од Договорот ...

Фото: Скриншот БНТ

Радев: Многу брзо ќе стане јасно дали Северна Македонија сака да оди во Европа

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека наскоро ќе стане јасно дали новиот претседател и партијата што победи со значителна разлика на изборите во Република Северна Македонија ќе работат за ...

Frank-Walter Steinmeier. Фото: EPA-EFE/Sandra Steins

Штајнмаер: Западен Балкан не смее да остане „сива зона за руско деструктивно влијание“

Претседателот на Германија Франк-Валтер Штајнмаер, претседателот на Чешката Република Петр Павел и чешкиот премиер Петр Фијала на денешната конференција во Прага по повод 20-годишнината од проширувањето на Европска унија повикаа ...

Фото: Х

Ранжел: Мораме да создадеме услови проширувањето на ЕУ да се случи што е можно побрзо

Европската Унија треба да даде многу јасен политички сигнал дека е за нејзино проширување, оцени новиот португалски министер за надворешни работи Пауло Ранжел. - Мораме да создадеме услови и во ...

Фото: МИА Архива

Проширувањето и зајакнувањето на ЕУ и владеењето на правото теми на неформалниот европски Совет за општи работи

Процесот на проширување, зајакнувањето на Европската Унија и заштитата на владеењето на правото во рамките на блокот ќе бидат главни теми на денешното продолжение на дводневното неформално заседание Советот за ...

Фото: миа.мк

Бербок повика на брзо прифаќање во ЕУ на земјите кандидати за членство од Западен Балкан

Шефот на германската дипломатија, Аналена Бербок повика на брзо прифаќање во ЕУ на земјите кандидати од Западен Балкан по повод прославата на 20-годишнината од проширувањето на Европската унија со десет ...

Фото: МИА Архива

Лета: „Постепена интеграција“ може да биде вистинскиот пат во проширувањето на ЕУ

При проширувањето на ЕУ, фокусот не треба да биде насочен само кон самиот процес, туку и на негово внимателно спроведување и поконкретно на „методите и времето“ на приемот на нови ...

Berlaymont building (European Commission)

Конференција во Брисел: Проширувањето на ЕУ е геополитички императив

Проширувањето на ЕУ е геополитички императив, но мора да се заснова на заслуги, се согласија денеска учесниците на конференцијата „Проширување и продлабочување на Унијата: Што е влогот за ЕУ ​​и ...

Page 1 of 21 1 2 21

CIVIL MEDIA NEWSLETTER