fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: интеграции

Фото: миа.мк

Бербок повика на брзо прифаќање во ЕУ на земјите кандидати за членство од Западен Балкан

Шефот на германската дипломатија, Аналена Бербок повика на брзо прифаќање во ЕУ на земјите кандидати од Западен Балкан по повод прославата на 20-годишнината од проширувањето на Европската унија со десет ...

Фото: МИА Архива

Лета: „Постепена интеграција“ може да биде вистинскиот пат во проширувањето на ЕУ

При проширувањето на ЕУ, фокусот не треба да биде насочен само кон самиот процес, туку и на негово внимателно спроведување и поконкретно на „методите и времето“ на приемот на нови ...

Berlaymont building (European Commission)

Конференција во Брисел: Проширувањето на ЕУ е геополитички императив

Проширувањето на ЕУ е геополитички императив, но мора да се заснова на заслуги, се согласија денеска учесниците на конференцијата „Проширување и продлабочување на Унијата: Што е влогот за ЕУ ​​и ...

Гир: Не се точни тврдењата дека ЕУ не ја сака Северна Македонија, членството на земјата ќе биде од корист за сите нас

Не се точни тврдењата дека Европската Унија не ја сака Северна Македонија за членка на ЕУ, изјави денеска евроамбасадорот Дејвид Гир, на настанот со кој започнаа Деновите на НАТО во ...

Фото: МИА Архива

Нова рунда од „тријалогот“ за Механизмот за реформи и раст на Западниот Балкан

Претставници на Советот на ЕУ и на Европскиот парламент денеска ќе одржат нова рунда преговори во рамки на „тријалогот“ за Предлог-регулативата за Механизмот за реформи и раст на Западниот Балкан, ...

Фото: Х

Фон дер Лајен: Треба да го поддржиме патот на Западниот Балкан кон ЕУ на секој можен начин

Во изминативе години ја сменивме брзината во нашиот пристап кон Западен Балкан, но сфативме дека не е доволно само да чекаме регионот да ни се приближи, изјави денеска претседателката на ...

Сенатот на САД предложи резолуција за поддршка на влезот на Северна Македонија во ЕУ

САД го поддржаа пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија (ЕУ) во најнова резолуција во Сенатот, спонзорирана од демократскиот сенатор од Вермонт Питер Велч, демократската сенаторка од Њу Хемпшир Џин ...

Маричиќ: Опозицијата нема план ниту намера за членство во ЕУ, време е да заземе посериозен однос

ДПМНЕ нема план ниту намера за решавање на стратешките прашања и членство во ЕУ, време е опозицијата да заземе посериозен однос, не поради СДСМ, туку поради граѓаните. Скапо сме ги ...

Бислими: ЕУ треба да биде движечка сила и за Западен Балкан

Првиот вицепремиер на Косово, задолжен за евроинтеграции, Бесник Бислими ја повика Европската унија да биде движечка сила за Западен Балкан, барајќи европските земји да бидат обединети како во случајот со ...

Маричиќ: Европскиот напредок на државата е реалност

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, денес се сретна со новоназначената директорка за Западен Балкан во Генералниот директорат за соседство и преговори за проширување на Европската ...

Page 2 of 22 1 2 3 22

CIVIL MEDIA NEWSLETTER