fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
АГЕЛЕР А сега завршете ја работата одвнатре. Можно ли е тоа без медиуми?
Фото: Фб
Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Tag: интеграции

Маричиќ: После 17 години го отворивме процесот на преговори со ЕУ, не сме далеку од ЕУ, за 7 години можеме да бидеме земја членка

„Особено ме радува што поминавме 30 тина проекти на Европската Унија, кои се успешни приказни и се дел од нашата македонска успешна приказна. Имав можност да посетам наши компании кои ...

Фото: МИА

Во Брисел започна состанокот за билатералниот скрининг за Поглавјето 12

Денеска на првиот ден од петдневниот билатерален скрининг состанок со Европската Комисија, за усогласеноста на македонското законодавство со европското, што се одржува во Брисел, Белгија, воведно обраќање имал директорот на ...

Петровска: Јадранската повелба се покажа како успешен механизам за соработка меѓу земјите членки

Нашата одговорност денеска е да продолжиме со поддршка на патот на останатите земји аспиранти од регионот кон европската и евроатланската перспектива и да обезбедиме недвосмислена насока во развојот на поцврста ...

24 ЧАСА: ЕУ интеграцијата во фокусот на посетата на МНР на Романија, Луминица Одобеску; датумот за избори не треба да се политизира; ЦИВИЛ и Чаир заеднички за подобра иднина

ВЕСТ НА ДЕНОТ Шефицата на дипломатијата на Романија Луминица Одобеску денеска престојува во работна посета на Северна Македонија, на покана на министерот за надворешни работи Бујар Османи. „Романија била и ...

Вархеји: Европската комисија е подготвена да ја забрза интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји вечерва во Брисел изјави дека Европската комисија е подготвена да ја забрза интеграцијата на Западен Балкан во Европската унија. За време на состанокот на министрите ...

Специјалниот претставник на Стејт департмент за Западен Балкан, Габриел Ескобар (фото: МИА)

Ескобар: Бугарија уверува дека нема да додаде повеќе услови за Северна Македонија

Бугарија нема да даде нови услови за целосна интеграција на Северна Македонија во Европската унија, уверува заменик-помошникот државен секретар на САД задолжен за Западен Балкан, Габриел Ескобар. Тој во телефонско ...

24 ЧАСА: Евроинтеграцијата цел и интерес на државата за постигнување мир и безбедност; ВМРО-ДПМНЕ е последна која треба да реагира на измените на КЗ, смета Пендаровски; ЦИВИЛ отвори дигитална библиотека

ВЕСТ НА ДЕНОТ Денеска се одржа Конференцијата за Меѓупарламентарен дијалог за понатамошно унапредување на европската интеграција на Западен Балкан, што Собранието ја организира заедно со ПССЕ.Во своето обраќање претседателот на ...

Маричиќ: 2030 како план и шанса за членство во ЕУ е мотив и движечка сила за брзи реформи и промени

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денеска учествуваше на дијалогот за политиката на високи ниво на Школото за транснационално владеење (ЕУИ), на тема: „Отворената стратешка автономија на ЕУ и Западен ...

Гир: Се надеваме дека уставните измени ќе се направат што поскоро за земјата да го искористи моментумoт за проширувањето

Следниот чекор во процесот на евроинтеграцијата на земјата зависи од усвојувањето на уставните измени, меѓутоа тоа е прашање кое е во рацете на самата земја, на Собранието. Се надеваме дека ...

Page 3 of 21 1 2 3 4 21

CIVIL MEDIA NEWSLETTER