fbpx
Фото: МИА

Tag: киднапирање

Продолжен притворот за осомничените за убиството на Вања и Панче, во притвор останува и таткото на Вања

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје донесе решенија за продолжување на мерка притвор против петте лица, осомничени за грабнувањата и убиствата ...

Киднапираната од терористите на Хамас, Шани Лук е мртва, потврди ДНК анализата на нејзиниот череп

Младата германско-израелска уметница за тетоважи, Шана Лук, со чие тело терористите на Хамас парадираа низ улиците на Газа откако беше киднапирана при нападот на фестивалот во близина на Кибуц Реим, ...

Зеленски во ОН: Русија ги киднапира нашите деца и ги учи да ја мразат Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето обраќање на годишната сесија на Генералното собрание на ОН истакна дека „20. век не научи да не користиме оружје за масовно уништување, а исто ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

БЕСЧУВСТВИТЕЛНИ И ВУЛГАРНИ ПОЛИТИЧКИ МОНСТРУМИ: Киднапирање на еден протест

ЏАБИР ДЕРАЛА Релативно долгиот одмор и отсуство од политичката сцена, не ѝ помогна на ултрадесничарската лумпен партија со лажно име (левица) да ја подобри својата ментална состојба. Исто беше и ...

Екстремисти киднапирале 50 жени во Буркина Фасо

Осомничени екстремисти киднапирале 50 жени во Арбинда, на северот на западноафриканската земја Буркина Фасо, објавија денеска локалните претставници и жителите на тоа место, во кое редовно има насилство, пренесува МИА. ...

Фото: Фејсбук на регионалната полиција на Херсон

Докази за руските злосторства откриени во деокупираните украински региони, пронајдени нови ќелии за мачење во Херсон и Миколаев

Во Херсон, службениците за спроведување на законот открија ќелија за мачење што руските окупатори ја поставиле во просториите на регионалната полиција, пренесува Укринформ. „Во Херсон, специјализираните меѓуресорски истражни тимови продолжуваат ...

Џабир Дерала

Политичарите ги киднапираат процесите, ги уништуваат, а потоа други им се виновни

ЏАБИР ДЕРАЛА Во последно време, сè погласни се политичарите со иницијативи за измени во изборниот систем. Една изборна единица е најновата играчка во македонската политичка игротека. Истовремено, дел од политичарите ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER