fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Киев

(AP Photo/Efrem Lukatsky)

Најголемиот напад со дронови врз Киев од почетокот на војната

Украинските власти сметаат дека нападот врз Киев е најголемиот напад со беспилотни летала врз градот од почетокот на војната. Воздухопловните сили на Украина соопштија дека собориле 52 од 54-те дронови ...

Во Киев застрелан руски новинар

Рускиот новинар Аркадиј Бабченко е застрелан во Киев, соопштија украинските медиуми. Тој живеел во егзил во Украина. Советникот во Министерството за внатрешни работи на Украина, Антон Герашченко потврди дека Бабченко е ...

Во Киев уапсен уредникот на украинското дописништво на Риа Новости

Во Киев е уапсен рускиот новинар и уредник на порталот Риа Новости Украина, Кирил Вишински кого украинските власти го сомничат за државно велепредавство. Вишински бил уапсен вчера пред неговиот стан, ...

Сакашвили уапсен поради обид за уривање на власта во Киев

Украинската полиција денеска во Киев го уапси поранешниот грузиски претседател и актуелен украински опозициски лидер Михаил Сакашвили под обвинение за „обид за соборување на власта“.  - Саакашвили е обвинет за обид ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER