fbpx

Tag: Курти

Партијата на Курти до Вучиќ: Ако фашистичките групи од Србија се обидат нешто, ќе поминат како на 24 септември

Косовската владејачка партија, Движење Самоопределување (ВВ) му порача на српскиот претседател Александар Вучиќ дека, „ако фашистичките групи лоцирани во Србија се обидат нешто против Косово, ќе го добијат истиот одговор ...

Курти: Ако се потпише предлогот на ЕУ за Заедницата на српски општини, веднаш оди пред косовскиот Уставен

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека нацрт-статутот на Заедницата на општините со српско мнозинство во Косово, претставен од западните дипломати, веднаш ќе биде проверен од Уставниот суд за да се ...

Лајчак: Дојдовме со план – во Приштина го дискутиравме со Курти, ќе разговараме и со Вучиќ

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, кој ја предводи петчлената европско-американска делегација која допатува претпладнево во Приштина, потврди дека во Косово дошле со ...

Фото: Wikimedia Commons

Курти: Нападот во Бањска бил дел од поширок план на Белград за анексија на северот на Косово преку координирани напади на 37 локации

Косовскиот премиер, Албин Курти по денешната средба со американските сенатори Џин Шахин и Питер Велч, кои престојуваат во официјална посета на Косово, изјави дека ги информирал гостите од САД со ...

Борел разговарал со Курти и Вучиќ

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел денеска телефонски разговараше во косовскиот премиер Албин Курти и со српскиот претседател Александар Вучиќ, пренесува МИА. Високиот претставник Борел ...

Борел по средбата со Вучиќ и со Курти: Не успеавме да ги надминеме несогласувањата

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел, го обвини косовскиот премиер Албин Курти дека не е подготвен да прифати компромисен предлог како да се пристапи кон ...

Курти: Во северно Косово нема да има нова ескалација, освен ако Србија не поттикне насилство

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека деескалацијата на состојбата во четирите општини во северно Косово веќе се случила и дека треба да се работи на спречување на евентуална нова ескалација, ...

ПРОПАГАНДНИ НАРАТИВИ: Српска „братска одбрана“ на Македонците од Албанците, закани со „судбината на Украина“ и ѕвецкање со оружје

Само низ примерот на неколку изјави дадени во август и јули годинава, особено ако се стават во контекст на пораките од руските дипломати во 2018 година, може да се види ...

Александар Вучиќ (фото извор: Wikimedia Commons)

Вучиќ: Српските политичари да внимаваат со своите изјави кон Северна Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во обраќање пред новинарите повторно се осврна на Северна Македонија и побара од српските функционери да бидат внимателни во изјавите за да не кажат нешто ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER