fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: мигранти

Фото: МИА

Советот на Европа со осуда за „репресијата“ врз невладините организации кои им помагаат на мигрантите

Комесарката за човекови права при Советот на Европа Дуња Мијатовиќ ги повика земјите-членки да ја запрат „репресијата“ врз невладините организации и луѓето кои ги штитат правата на мигрантите. Во извештајот ...

Мицотакис: Со мигрантскиот проблем Грција се справи подобро од повеќето европски земји

Би рекол дека со мигрантскиот проблем Грција се справи можеби подобро од повеќето други европски земји, истакна грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервјуто за Си-Ен-Ен од Економскиот форум во Давос, ...

Фото МИА

ФРОНТЕКС го зајакнува присуството на границата помеѓу Русија и Финска

Европската агенција за крајбрежна и гранична стража (ФРОНТЕКС) денеска објави дека наскоро ќе распореди 50 припадници на финската граница, откако Хелсинки ја обвини Русија дека ја поттикнува мигрантската криза. ФРОНТЕКС ...

Фото/ Еди Рама од Фејсбук профил

Рама гарантира дека со мигрантите нема можност за влез и на терористи

Албанскиот премиер Еди Рама продолжува да дава појаснувања за италијанските медиуми околу прашањето за имигрантите кои од Италија ќе бидат трансферирани во прифатни центри во неговата земја, пренесува МИА. Во ...

Рама: Договорот за прифатни центри за мигранти не го потпишавме за да влеземе во ЕУ, туку да и помогнеме на Италија

Албанскиот премиер Еди Рама, договорот за прифаќање илегални мигранти во неговата земја, не го потпишал за Албанија да влезе во Европската унија, туку да и помогне на Италија, пренесува МИА. ...

Фото: МИА

Полска и Чешка ќе ги прошират граничните контроли кон Словачка поради мигрантите

Полска и Чешка ќе ги продолжат привремените контроли на нивните граници со Словачка до ноември, бидејќи земјите се обидуваат да го ограничат протокот на илегални мигранти. Полскиот министер за внатрешни ...

фото: МИА архива

Словачка воведува привремена контрола на границата со Унгарија

Словачка ќе воведе привремена контрола на границата со Унгарија поради зголемениот број илегални мигранти, соопшти денеска словачката Влада. Бројот на илегални мигранти, претежно од Блискиот Исток и Авганистан и кои ...

Лампедуза или ќе ја подели или ќе ја обедини ЕУ околу новопредложените мигрантски политики

Италијанскиот остров Лампедуза поради големиот наплив на нови мигранти е пренатрупан во прифатните  центри. Бројката мигранти надмина над  7000  луге, што повеќе е од постојаното население  на островот. Состојбата дополнително ...

Page 1 of 15 1 2 15

CIVIL MEDIA NEWSLETTER