fbpx

Tag: мигранти

Фото МИА

ФРОНТЕКС го зајакнува присуството на границата помеѓу Русија и Финска

Европската агенција за крајбрежна и гранична стража (ФРОНТЕКС) денеска објави дека наскоро ќе распореди 50 припадници на финската граница, откако Хелсинки ја обвини Русија дека ја поттикнува мигрантската криза. ФРОНТЕКС ...

Фото/ Еди Рама од Фејсбук профил

Рама гарантира дека со мигрантите нема можност за влез и на терористи

Албанскиот премиер Еди Рама продолжува да дава појаснувања за италијанските медиуми околу прашањето за имигрантите кои од Италија ќе бидат трансферирани во прифатни центри во неговата земја, пренесува МИА. Во ...

Рама: Договорот за прифатни центри за мигранти не го потпишавме за да влеземе во ЕУ, туку да и помогнеме на Италија

Албанскиот премиер Еди Рама, договорот за прифаќање илегални мигранти во неговата земја, не го потпишал за Албанија да влезе во Европската унија, туку да и помогне на Италија, пренесува МИА. ...

Фото: МИА

Полска и Чешка ќе ги прошират граничните контроли кон Словачка поради мигрантите

Полска и Чешка ќе ги продолжат привремените контроли на нивните граници со Словачка до ноември, бидејќи земјите се обидуваат да го ограничат протокот на илегални мигранти. Полскиот министер за внатрешни ...

фото: МИА архива

Словачка воведува привремена контрола на границата со Унгарија

Словачка ќе воведе привремена контрола на границата со Унгарија поради зголемениот број илегални мигранти, соопшти денеска словачката Влада. Бројот на илегални мигранти, претежно од Блискиот Исток и Авганистан и кои ...

Лампедуза или ќе ја подели или ќе ја обедини ЕУ околу новопредложените мигрантски политики

Италијанскиот остров Лампедуза поради големиот наплив на нови мигранти е пренатрупан во прифатните  центри. Бројката мигранти надмина над  7000  луге, што повеќе е од постојаното население  на островот. Состојбата дополнително ...

Фото: xpatloop

Единството на НАТО и ЕУ доведени во прашање откако проруски политичар победи на парламентарните избори во Словачка, први на удар мигрантиите

Популистичката партија СМЕР на чело со про-Кремљ политичарот и поранешен премиер, Роберт Фицо се етаблираше како победник на изборите во Словачка откако обезбеди повеќе гласови од ривалите, покажуваат официјалните резултати, ...

Папата Франциск: Во Европа нема вонредна состојба поради мигрантите

Папата Франциск денеска во Марсеј изјави дека Европа не се соочува со вонредна состојба поради приливот на мигранти и го повика францускиот претседател Емануел Макрон и другите европски лидери да ...

Вонредна состојба на Лампедуза поради мигрантите, пристигнува Урсула фон дер Лајен

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ќе ја посети Лампедуза за време на викендот, откако оваа недела илјадници мигранти пристигнаа на тој италијански остров. Таа прво ќе се ...

Како италијанската екстремно десничарска премиерка Мелони ја засака миграцијата

Пред да стане италијанска премиерка, Џорџија Мелони беше еден од најжестоките гласови  против миграцијата во ЕУ. Како опозициска политичарка, таа мрачно предупреди на напорите за замена на домородните Италијанци со ...

Page 1 of 15 1 2 15

CIVIL MEDIA NEWSLETTER