fbpx
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: мигранти

Фото: ЕПА

Пресечена Виетнамска криминална мрежа, мигранти плаќале по 18.000 евра за превоз преку Ла Манш

Виетнамска криминална мрежа е пресечена со акција на полициите на Франција и Англија, со поддршка на Европол. Оваа група шверцувала мигранти преку Ла Манш и организирала нивна сексуална и трудова ...

Фото: МИА

Советот на Европа со осуда за „репресијата“ врз невладините организации кои им помагаат на мигрантите

Комесарката за човекови права при Советот на Европа Дуња Мијатовиќ ги повика земјите-членки да ја запрат „репресијата“ врз невладините организации и луѓето кои ги штитат правата на мигрантите. Во извештајот ...

Мицотакис: Со мигрантскиот проблем Грција се справи подобро од повеќето европски земји

Би рекол дека со мигрантскиот проблем Грција се справи можеби подобро од повеќето други европски земји, истакна грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервјуто за Си-Ен-Ен од Економскиот форум во Давос, ...

Фото МИА

ФРОНТЕКС го зајакнува присуството на границата помеѓу Русија и Финска

Европската агенција за крајбрежна и гранична стража (ФРОНТЕКС) денеска објави дека наскоро ќе распореди 50 припадници на финската граница, откако Хелсинки ја обвини Русија дека ја поттикнува мигрантската криза. ФРОНТЕКС ...

Фото/ Еди Рама од Фејсбук профил

Рама гарантира дека со мигрантите нема можност за влез и на терористи

Албанскиот премиер Еди Рама продолжува да дава појаснувања за италијанските медиуми околу прашањето за имигрантите кои од Италија ќе бидат трансферирани во прифатни центри во неговата земја, пренесува МИА. Во ...

Рама: Договорот за прифатни центри за мигранти не го потпишавме за да влеземе во ЕУ, туку да и помогнеме на Италија

Албанскиот премиер Еди Рама, договорот за прифаќање илегални мигранти во неговата земја, не го потпишал за Албанија да влезе во Европската унија, туку да и помогне на Италија, пренесува МИА. ...

Фото: МИА

Полска и Чешка ќе ги прошират граничните контроли кон Словачка поради мигрантите

Полска и Чешка ќе ги продолжат привремените контроли на нивните граници со Словачка до ноември, бидејќи земјите се обидуваат да го ограничат протокот на илегални мигранти. Полскиот министер за внатрешни ...

Page 1 of 16 1 2 16

CIVIL MEDIA NEWSLETTER