fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: мигранти

Фото: xpatloop

Единството на НАТО и ЕУ доведени во прашање откако проруски политичар победи на парламентарните избори во Словачка, први на удар мигрантиите

Популистичката партија СМЕР на чело со про-Кремљ политичарот и поранешен премиер, Роберт Фицо се етаблираше како победник на изборите во Словачка откако обезбеди повеќе гласови од ривалите, покажуваат официјалните резултати, ...

Папата Франциск: Во Европа нема вонредна состојба поради мигрантите

Папата Франциск денеска во Марсеј изјави дека Европа не се соочува со вонредна состојба поради приливот на мигранти и го повика францускиот претседател Емануел Макрон и другите европски лидери да ...

Вонредна состојба на Лампедуза поради мигрантите, пристигнува Урсула фон дер Лајен

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ќе ја посети Лампедуза за време на викендот, откако оваа недела илјадници мигранти пристигнаа на тој италијански остров. Таа прво ќе се ...

Како италијанската екстремно десничарска премиерка Мелони ја засака миграцијата

Пред да стане италијанска премиерка, Џорџија Мелони беше еден од најжестоките гласови  против миграцијата во ЕУ. Како опозициска политичарка, таа мрачно предупреди на напорите за замена на домородните Италијанци со ...

Спасовски: Во првите шест месеци годинава спречени се 5.018 обиди за илегални преминувања

Во борбата против илегална миграција - во првата половина од 2023 година имаме сузбиена 17-члена организирана криминална група, спречени се 5.018 обиди за илегални преминувања, откриени се 36 случаи на ...

Четири членки на НАТО ќе ги затворат своите граници со Белорусија во случај на „критичен инцидент“

Четири земји членки на НАТО и ЕУ: Полска и трите балтички држави-Литванија, Летонија и Естонија, денеска предупредија дека ќе ги затворат своите граници со рускиот сојузник Белорусија во случај на ...

Фото: Wikipedia

Загинатите во шумските пожари во Еврос, северна Грција најверојатно се мигранти

Грчките пожарникари веќе петти ден се борат да ги сопрат пожарите во Еврос, Александрополис и во шумата Дадија. Како што јави Екатимерини, пожарите се уште беснеат во другите региони на ...

Фото: Скриншот

(ВИДЕО) Мигрантска приказна: Али најде мир во Скопје и љубов во Крива Паланка

На само 13 години, Пакистанецот Алираза Куреши станал мигрант. Заминал од дома без документи и без родители, со намера да стигне во Германија. По неколку неуспешни обиди, стигнал до Северна ...

Page 2 of 15 1 2 3 15

CIVIL MEDIA NEWSLETTER