fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: Милошевиќ

(ВИДЕО) Вучиќ со речиси идентична изјава како и Милошевиќ пред да биде соборен од власт

Српскиот претседател Александар Вучиќ и сугерираше на опозицијата, еден ден по петтиот од серијата масовни протести, на кои се бараше и негова оставка од функцијата шеф на државата, да предложи ...

Протести „Србија против насилството“ на српските опозициски партии како реакција на двете масовни престрелки, во Белград, 3 јуни 2023 година. REUTERS/N1

Њујорк Тајмс: Најголеми улични протести во Србија по соборувањето на Милошевиќ

Протестите против насилство во Србија поради минатомесечните масовни престрелки се претворија во најголемите улични демонстрации во Белград вчера откако во 2000 година демонстрантите го соборија Слободан Милошевиќ од функцијата српски ...

Балкански наративи: Национализмот убива!

Фондацијата „Хајнрих Бел“ - Сараево излезе со новиот број на магазинот „Перспективи - наративите на Балканот“. Вo овој број авторите ги анализираат отворените конфликти во постјугословенските војни, како база на ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER