fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Милчо Манчевски

Банана продукција, Милкман Продакшн и Милчо Манчевски – гаранција за успех на филм или тезга за големи пари?

СОЊА ТАНЕСКА Постојат истражувања кои укажуваат кои филмови, како и зошто влијаат врз промоцијата на културата на една земја, и имаат голема гледаност. Добар дел од нив се адаптирани приказни од ...

Светската критика за „Кајмак“ на Манчевски: Вулгарна, конфузна и разочарувачка драмедија

„Карамба, во тек на филмот се претвора во нивниот понижен слуга, носејќи им кафе само со престилка на него, прикажувајќи нѝ во дејствието и малку мешање со газови. Сериозно, кој ...

„Бикини Мун“ на Милчо Манчевски на редовен репертоар во „Милениум“

Новиот филм на македонскиот режисер Милчо Манчевски, „Бикини Мун“, вчера беше промовиран во скопското кино „Милениум“, кој е во американско-германска копродукција. Пред премиера на филмот, беше прикажан и петминутниот филм ...

Page 2 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER