fbpx

Tag: Милчо Манчевски

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Манчевски е во „добра фаза“: Глуми Асанж со државна пензија од 72.930 денари и народен буџет од 2,3 милиони евра

 АНА ВАСИЛЕВСКА  Не сакајќи да ја загуби позицијата на „филмски олигарх“, како единствен режисер кој на самиот себе си доделувал хонорари со вртоглави милионски суми, повластен пензионер од национална важност ...

Агенцијата за филм му ги сопре парите на Милчо Манчевски, тој не доставил финасиски извештаи за „Мајки“ и „Врба“

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија врз основа на донесена одлука од страна на Управниот одбор поднесе кривична пријава против продукцијата „Банана Филм“ – Скопје и Управниот одбор на ...

Ќе остане ли Милчо Манчевски без државни пари за „Кајмак“ и „Биста“?

СОЊА ТАНЕСКА По серијата написи на ЦИВИЛ Медиа за можните финансиски злоупотреби на средствата од Агенцијата за филм за филмовите на режисерот Милчо Манчевски, Управниот одбор на Агенцијата донел заклучок ...

Владата на Груевски немала пари за „Сенки“ на Милчо Манчевски, па зела кредит од над 40 милиони денари

Владата на Никола Груевски  веднаш по доаѓањето на својата функција во јуни 2006 година одобрила кредит за дофинансирање на филмот „Сенки“ на режисерот милчо Манчевски кој заедно со каматите по ...

Антикорупциска цел месец молчи дали ќе ги истражува финансиските трансакции за „Мајки“ на Милчо Манчевски

Пред повеќе од две години, Агенцијата за филм, со соопштение „Како Милчо Манчевски извлекува милионски суми за проекти“ каде што ги повикуваат институциите да ги истражат постапките и да се позанимаваат ...

И за „Сенки“ Милчо Манчевски не доставил финансиски извештај, а потрошил речиси 20.000 евра за рекламирање

СОЊА ТАНЕСКА Станав режисер само за да бидам сигурен дека некој режисер нема да ми го зезне сценариото со текот на времето, сè поважна ми e добрината на човека, а ...

Не е затворен финансискиот извештај за „Мајки“, Милчо Манчевски не доставил документи

СОЊА ТАНЕСКА Претседателката на Антикорупциската комисија за ЦИВИЛ Медиа изјави дека се чека извештај од Државниот завод за ревизија во врска со исплати од Филмскиот фонд, за филмови врзани со ...

Антикорупциска ги „чешлала“ Агенцијата за филм и Милчо Манчевски, ама го чека извештајот од ДЗР

Се чека извештај од Државниот завод за ревизија за да одлучи дали има основ за продолжување на постапката за утврдување на можни злоупотреби на средствата од Агенцијата за филм од ...

Режисерот Зафировски со коментар за сторијата за Манчевски: Се толерира грабеж, а се брукаат другите филмски автори!

Голем број уметници реагираа по објавената сторија на ЦивилМедиа со наслов: „Банана продукција, Милкман Продакшн и Милчо Манчевски – гаранција за успех на филм или тезга за големи пари?“. Режисерот Борко Зафировски, ...

Иво Антов: Манчевски излобира Закон со кој се криминално одлеани милиони евра

Не стивнуваат коментарите по објавената сторија на ЦивилМедиа со наслов: „Банана продукција, Милкман Продакшн и Милчо Манчевски – гаранција за успех на филм или тезга за големи пари?“. Откако на својот фејсбук ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER