fbpx
Фото: МИА архива
Володимир Зеленски, Харкив, Украина, 24 мај 2024 година
Фото/ Wikimedia commons

Tag: МКСЈ

Норвешка најави дека ќе го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница

Норвешка е првата европска земја која соопшти дека ќе го уапси израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху доколку Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог по него. Норвешкиот министер за надворешни работи Еспен ...

Фото: МИА

Галант: Повикот на обвинителот на МКС е срамен обид да се негира правото на Израел на самоодбрана

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска изјави дека повикот на главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд да се издаде налог за апсење по него и премиерот Бенјамин Нетанјаху е ...

Берлин: Барањето за апсење на лидерите на Израел и Хамас дава лажна слика за еквивалентност

Германија оцени дека барањата на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за издавање налози за апсење на лидерите на Израел и Хамас под сомнение дека извршиле воени злосторства даваат „лажен ...

Борел за барањето за апсење на Нетанјаху: Државите се обврзани да ги спроведуваат одлуките на судот

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел во врска со повикот на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налог за апсење на лидерите на ...

Фото: МИА архива

САД ја отфрлија можноста Меѓународниот кривичен суд да го истражува Израел

Белата куќа синоќа соопшти дека е против истрагата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за акциите на Израел во Појасот Газа, јави ДПА. Портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер рече дека ...

Фото: МИА

Акане: Путин не може да ја избегне правдата

Новоизбраната претседателка на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Томоко Акане, изрази цврсто уверување дека рускиот претседател Владимир Путин, против кого судот во Хаг издаде налог за апсење, ќе биде изведен пред ...

Ерменија се приклучи на Меѓународниот кривичен суд, за Русија тоа е непријателска одлука

Ерменија се приклучи на Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, објавија службени извори, што е одлука која Русија ја смета за непријателска. „Римскиот статут (со кој беше основан МКС) официјално ...

Тужба на Репортери без граници: Новинарите убиени во Појасот Газа се жртви на воени злосторства

Во израелско-палестинската војна досега загинаа 41 новинар. Триесет и шест од нив се палестински новинари убиени во израелските напади во Појасот Газа. Репортери без граници (РСФ) поднесе тужба до Меѓународниот ...

Европски парламент: МКС да издаде потерница по Лукашенко

Европскиот парламент го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налог за апсење на белорускиот диктатор Александар Лукашенко, пишува денеска Кијив индепендент. Со оглед на тоа што Меѓународниот кривичен суд ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER