fbpx
Фото: МИА архива
Володимир Зеленски, Харкив, Украина, 24 мај 2024 година
Фото/ Wikimedia commons

Tag: Нетанијаху

Норвешка најави дека ќе го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница

Норвешка е првата европска земја која соопшти дека ќе го уапси израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху доколку Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог по него. Норвешкиот министер за надворешни работи Еспен ...

Борел за барањето за апсење на Нетанјаху: Државите се обврзани да ги спроведуваат одлуките на судот

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел во врска со повикот на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налог за апсење на лидерите на ...

Фото: МИА архива

Зголемен притисок врз Израел пред големата акција, Бајден го предупреди Нетанјаху

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа повторно му порача на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека не треба да продолжи со воена акција во Рафа без кредибилен и спроведлив план за заштита ...

Блинкен до Нетанјаху: Овде сме, не одиме никаде

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во Тел Авив се сретна со премиерот Бенјамин Нетанјаху. -Тука сме, не одиме никаде, рече Блинкен, пренесен од британските медиуми. По пристигнувањето во Израел, ...

Фото: миа.мк

Нетанјаху во Лондон пречекан со свирежи и повици поради реформите во правосудството во Израел

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој денеска е во посета на Лондон, беше пречекан пред Даунинг стрит број 10 со свирежи и повици од демонстрантите незадоволни од најавените реформи во правосудството ...

Премиерот Нетанијаху обвинет за корупција!

Израелската полиција соопшти дека премиерот Бенјамин Нетанјаху (67) е осомничен за изневерување на довербата и за корупција. По неколкучасовното испитување на самиот Нетанијаху во јануари годинава, и по повеќемесечна истрага, ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER