fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: одбрана

Безбедносното опкружување на НАТО бара долгорочно одржување на трошоците за одбраната

Состојбата со безбедноста во соседството на територијата на земјите на НАТО по руската анексија на Крим во 2014-та, а особено по инвазијата на Русија врз Украина во февруари минатата година ...

Петровска: Посветени сме на интензивирањето на македонско-полската одбранбена соработка

Добредојде за новиот амбасадор на Полска во Северна Македонија, Кшиштов Гжелчик, напиша министерката за одбрана Славјанка Петровска на нејзиниот фејсбук профил. – Посветени сме на интензивирањето на македонско-полската одбранбена соработка. ...

Фото: Министерство за одбрана

Петровска-Остин во Пентагон: САД и Северна Македонија склучија 10 годишен патоказ за соработка во одбраната

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин по средбата во Пентагон ги поставија темелите за развој на одбранбената соработка помеѓу сојузниците – Северна Македонија ...

Фото: МИА

Петровска: Украинското барање за воена помош се разгледува, возилата од САД за Армијата се пристигнати на солунското пристаниште

Пристигнато е ново барање од украинска страна, за дополнителна воена помош, класифицирано е и во моментов Генералштабот го разгледува, соопшти денеска министерката за одбрана Славјанка Петровска, одговорајќи на новинарски прашања ...

Фото: МИА

Со највисоки државни и воени почести Петровска ја пречека австриската министерка за одбрана Танер

Со церемонија за пречек со највисоки државни и воени почести, министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Скопје ја пречека нејзината австриска колешка Клаудија Танер, која е во официјална посета ...

Средба Петровска – Борел: Европската Унија со 9 милиони евра ќе го поддржи процесот на опремување и модернизација на Армијата на Северна Македонија

Денеска во Министерството за одбрана, министерката Славјанка Петровска го пречека високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел кој престојува во посета на Северна Македонија. Високиот претставник ...

Зеленски предупредува на „отворен пат“ низ источна Украина доколку Русија го заземе Бахмут

Руските трупи ќе имаат „отворен пат“ да ги освојат клучните градови во источна Украина доколку ја преземат контролата над Бахмут, предупреди претседателот Володимир Зеленски во интервју за Си-Ен-Ен, додека ја ...

Врховниот штаб на ВС на Украина се изјасни за продолжување на одбранбената операција и дополнително зајакнување на позициите во Бахмут

Врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужњи и командантот на оперативната и стратешка група трупи Хортица, Олександр Сирскиј, рекоа дека одбранбената операција и натамошното зајакнување на позициите во ...

Обука на НАТО за откривање и отстранување на експлозивни направи.

Босна и Херцеговина, Молдавија и Грузија во пакетот на НАТО за помош во одбраната. Зошто?

20% од територијата на Грузија е под руска окупација БиХ, освен од Русија, се соочува со низа други предизвици по својата безбедност и стабилност Транснистрија претставува континуирана закана за безбедноста ...

Фото: Укринформ

Русија во трка со времето на истокот пред да започне украинската контраофанзива

Според Андриј Јусов, претставник на Главната управа за разузнавање на Министерството за одбрана на Украина, до денес, главната оперативна задача на руските агресори е активноста на истокот на Украина. Сегашното ...

Page 2 of 5 1 2 3 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER