fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: одбрана

Петровска-Хипи: Ќе продолжи силната одбранбена соработка помеѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство

Министерката за одбрана на Република Северна Македонија Славјанка Петровска денеска се сретна со Министерот на Вооружените сили на Обединетото Кралство, Џејмс Хипи. Тема на состанокот била силната одбранбена соработка помеѓу ...

Фото: Укринформ

И покрај огромните жртви, сепак вредеше ризичната одлука на Украина да го брани Бахмут од масивните руски напади

Одговор на сомнежите кои се појавија во јавноста за успешноста на украинската контраофанзива и полемиките за можностите на украинската војска за понатамошна реализација на поставените цели за деокупација на привремено ...

Шефот на израелската армија: Подготвени сме, ова е наша земја, наша куќа и ќе ја браниме со сите средства

Началникот на Генералштабот на израелските одбранбени сили, генерал-полковник Херзи Халеви, им се обрати на медиумите во близина на границата со Газа, велејќи дека израелските вооружени сили се подготвени и ќе ...

Од прославата на Денот на независноста на Украина во Скопје, 2022 година (фото: ЦИВИЛ)

Украинската противвоздушна одбрана ноќеска уништила 30 руски дронови „Шахед“, наредена делумна евакуација на градот Калинивка

Украинската противвоздушна одбрана ноќеска уништила 30 дронови „Шахед“ во јужниот дел на земјата, пренесе Укринформ, повикувајќи се на објава на Јужната команда на Украина. „Триесет напаѓачки беспилотни летала беа уништени ...

Во Пентагон средба Петровска – Карлин: Силен интензитет на македонско – американската одбранбена соработка

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Пентагон имаше средба со Мара Карлин, вршител на должноста заменик-потсекретар за одбрана на САД за одбранбена политика. На средбата со Карлин, министерката посочи ...

Грант Шапс е новиот британски министер за одбрана

Британскиот премиер Риши Сунак денеска го назначи еден од своите најблиски соработници, Грант Шапс, за министер за одбрана, со што почна нова реконструкција на владата пред парламентарните избори следната година. ...

Плусови и минуси за самитот на НАТО во Вилнус: Историски одлуки, единство, решителност и дипломатско искричење

ЏАБИР ДЕРАЛА Сите плусови и минуси во овој текст се теми заслужуваат и посебни, уште подлабоки и фокусирани анализи. Ова се само кратки поенти (takeaways) од самитот на НАТО во ...

Седиштето на НАТО во Брисел (фото: Џ. Д. / Цивил)

НАТО сојузниците ќе издвојуваат најмалку два проценти од БДП за одбрана

Сојузниците на НАТО постигнаа договор за зголемување на целта на Алијансата за воени трошоци на најмалку два отсто од националниот бруто домашен производ (БДП), изјавија синоќа двајца неименувани дипломати, пренесува ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER