fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: оставка

Ана Брнабиќ

Ана Брнабиќ: Подготвена сум да поднесам оставка, но Вучиќ засега одбива

Српската премиерка Ана Брнабиќ најави дека е подготвена да поднесе оставка од премиерската функција. Со оглед на пишувањата на тајкунските медиуми, само да биде јасно – подготвена сум во секој ...

Директорот на ЈП „Паркови и зеленило“ – Скопје поднесе оставка

Вршителот на должност директор на Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ – Скопје, Зухејр Реџепи во објава на Фејсбук страницата на претпријатието извести дека поради здравствени причини поднесува оставка на функцијата. ...

Директорот на АД ЕСМ даде оставка

Васко Ковачевски ја напушта функцијата генерален директор на АД ЕСМ. Тој денеска за Телевизија 24 потврди дека ја депонирал оставката до премиерот Димитар Ковачевски, а на негово место ќе дојде ...

Димни бомби фрлени врз зградата на Владата во Приштина, протест поради договорот во Охрид

Поддржувачите на косовската вонпарламентарна Социјалдемократска партија денеска фрлаа димни бомби околу зградата на Владата во Приштина, незадоволни од Охридскиот договор од минатата недела, со кој беше предвидено и формирање на ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Косовските социјалдемократи повикуваат на протести и бараат оставка од Курти, за Вокер формирањето на „Заедницата“ е грешка, Блинкен повика на исполнување на договорот

По средбата Курти-Вучиќ- Борел во Охрид, Социјалдемократската партија на Косово најави протести на 25 март, и бара оставка од Курти. Вилијам Вокер, големиот поддржувач на Косово ( поранешен шеф на ...

Протест во Тирана, албанската опозиција бара оставка од Еди Рама

Претседателот на албанската опозициска Демократска партија Сали Бериша на денешниот протест во Тирана побара оставка од премиерот Еди Рама. Пред зградата на Владата се одржува протест на здружената опозиција на ...

Сали Бериша, Еди Рама

(ИЗБОР) Албански медиуми: Опозицијата во Албанија утре на масовен протест за оставка на Рама; албанска студентка ја донира стипендијата за Туркије, Борел ги кани Курти и Вучиќ на разговор

Долго најавените протести на Сали Бериша ќе се одржат утре, а според медиумите, се очекува да бидат масовни. На протестите ќе се бара оставка од актуелниот премиер Еди Рама. Катастрофалниот ...

Уставни измени или избори?

Во Собранието денеска продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа, меѓу Македонија и Грција, предложен од Владата.  Ова е трет ден од ...

Собранието ја констатира оставката на пратеникот Петар Атанасов

Собранието на Република Македонија на денешната 58. седница констатира дека на пратеникот од СДСМ Петар Атанасов му престанува мандатот.  - Бидејќи пратеникот Петар Атанасов беше избран од листа на кандидати ...

Page 2 of 11 1 2 3 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER