fbpx
Фото: МИА архива
Меморијален центар Поточари - Сребреница
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: МИА архива

Tag: оставка

Десетици илјади луѓе излегоа на улиците на Будимпешта да протестираат против Орбан

Десетици илјади луѓе протестираа денеска против владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан во центарот на Будимпешта, предводени од адвокат кој порано бил близок до власта, а неодамна започна политичко движење ...

Фото: Скриншот

Членовите на семејствата на заложниците на масовниот протест на кој се бара оставка од Нетанјаху

Илјадници демонстранти, меѓу кои и семејствата на заложниците, се собраа во неделата пред израелскиот парламент, Кнесетот, носејќи знамиња и транспаренти со барање за ослободување на заложниците држени во Газа и ...

РОТИРАЧКИ ПРЕМИЕРИ ВО БУГАРИЈА Никој од политичките чинители не е со „чист профит“, но амбасадорката Митрофанова е во нокаут

Бугарскиот премиер поднесе оставка согласно минатогодишниот договор

Бугарскиот премиер Николај Денков поднесе оставка и во согласност со договорот постигнат по минатогодишните избори, му го расчисти патот на неговиот коалициски партнер, централно-десничарската партија ГЕРБ, да ја води владата. ...

Палестинската влада поднесе оставка.

Палестинскиот премиер Мохамад Штајех соопшти му ја врачил оставката на неговата влада на Западниот Брег на палестинскиот претседател Махмуд Абас. Штајех додаде дека поднел оставка минатиот вторник, но писмената оставка ...

Ковачевски лично ја достави оставката до Собранието, попладнево се очекува оставката од претседателот на Собранието

Премиерот Димитар Ковачевски претпладнево лично ја достави во Собранието неговата оставка, со што во оставка е целата Влада до изборот на техничката влада во недела на 28 јануари. Премиерот Ковачевски ...

Ковачевски в четврток ќе поднесе оставка, најави дека во нивната коалиција ќе бидат сите кои се проевропски ориентирани

Премиерот Димитар Ковачевски в четврток ќе поднесе оставка, по што ќе се отворат процесите за формирање техничка влада, која треба да го овозможи спроведувањето на парламентарните избори на 8 мај. ...

Фото: МИА

Француската премиерка Елизабет Борн поднесе оставка по помалку од две години на функцијата

Француската премиерка Елизабет Борн денеска поднесе оставка, што ја прифати претседателот Емануел Макрон, кој и се заблагодари за нејзината „примерна“ работа во „службата на нацијата“. Во нејзините 20 месеци на ...

Шилегов до Арсовска: Во мај секако имаме избори. Нека бидат избори и за Скопје!

ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ На ФБ обично сум саркастичен (со сериозни пораки, кој разбира), но сега нешто сериозно: Нашето Скопје сериозно се наоѓа во процес на целосна девастација. Почитувана Арсовска, заминете си ...

Протести во Ерусалем во ноември против Нетанјаху

Илјадници демонстранти пред домот на Нетанјаху во Ерусалим бараат негова оставка

Илјадници Израелци протестираат пред официјалната резиденција на премиерот Бенјамин Нетанјаху во централниот дел на Ерусалим, повикувајќи го израелскиот лидер да поднесе оставка по смртоносниот напад на Хамас на 7 октомври ...

Германска агенција ДПА за Вулин: Ненадејна оставка на „симпатизерот на Кремљ“

„Додека Вучиќ сака да остави впечаток на балансирање меѓу Западот и Русија, Вулин се смета за отворен симпатизер на Кремљ“, оценува германската агенција ДПА по оставката на Вулин од функцијата ...

Page 1 of 12 1 2 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER