fbpx

Tag: Отворен Балкан

Анкета: Македонците и Албанците во земјава со голема поддршка за Отворен Балкан, Србија и Албанија најпријателски, Бугарија најнепријателска земја

Иницијативата „Отворен Балкан“ добива сѐ поголема поддршка кај граѓаните во Северна Македонија. Според анкетата на Институтот за политички истражувања Скопје, речиси две третини од вкупното население на државава, и од ...

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Во Скопје презентиран најголемиот регионален саем за вино „Винска визија на Отворен Балкан“

Земјите од Отворен Балкан денеска заедно го промовираа најголемиот регионален саем за вино „Винската визија на Отворен Балкан”. Премиерот Димитар Ковачевски во присуство на претставници на владите на Северна Македонија, ...

Граничен премин Табановце

(ФОТО) Се подобрува инфраструктурата на Табановце – Акција на Отворен Балкан

Во полн интензитет се градежните инфраструктурни зафати на граничниот премин Табановце – Прешево за проширување на пристапните сообраќајници. Оваа акција е дел од мерките од „Отворен Балкан” што македонската и ...

Ангеловски: Преку „Отворен Балкан“ се зголеми српскиот интерес за македонското грозје, цената за килограм може да се качи до 30-40 денари

Панел дискусијата која ја спроведе Тинк-тенк „Аналитика“ и која се однесува на Предизвиците и можностите од Иницијативата “Отворен Балкан” по кризата предизвикана од воениот конфликт во Украина јасно укажа дека ...

Маричиќ: Иницијативата Отворен Балкан е најдобар поттикнувач на европската интеграција на регионот, со конкретни придобивки за граѓаните

„Нашата Влада деновиве е домаќин на работни средби за имплементација на проектите од иницијативата Отворен Балкан – на отворањето на настанот испратив порака дека оваа соработка и олеснета комуникација на ...

Брнабиќ ја повика БиХ да се приклучи на иницијативата Отворен Балкан, а Црна Гора повеќе да се вклучи

Српската премиерка Ана Брнабиќ ја повика Босна и Херцеговина да размисли за приклучување кон иницијативата Отворен Балкан, наведувајќи дека оваа иницијатива нема никаква врска со политика, туку дека ќе придонесе ...

Абазовиќ: Отворен Балкан би помогнал во решавањето на проблемот со работната сила во Црна Гора

Премиерот во технички мандат Дритан Абазовиќ тврди дека на Црна Гора не и се заканува банкрот, дека е далеку од грчкото сценарио и дека во државната каса во моментов има ...

Шајн: Имаше обиди за разбивање на „Отворен Балкан“, но сега јасно се прикажани успесите од иницијативата

Кога Србија и Албанија седнаа на иста маса во октомври 2019 година, никој не веруваше дека овие две земји ќе си подадат пријателска рака и ќе воспостават заедничка регионална иницијатива ...

Османи за „Политика“: „Западен Балкан КВАД“ не му се заканува на „Отворен Балкан“

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи, изјави дека платформата „Западен Балкан КВАД“ претставува неформален, автентичен форум и „на ниту еден начин не поврзува или загрозува ниту една ...

Фото: Влада.мк

Ковачевски – Вучиќ – Рама: Отворен Балкан значи нови отворени можности, го развиваме регионот по европски стандарди

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска остварија трилатерална средба во Бардолино, Италија, ...

Page 2 of 6 1 2 3 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER