fbpx

Tag: Отворен Балкан

МЗШВ: Македонскиот штанд со најголем број винарии изложувачи на саемот Винска Визија на Отворен Балкан

Позитивната енергија и пријателската атмосфера која ја имавме и на привиот саем за храна вино и туризам "Винска визија" на Отворен Балкан се повторува и оваа година. Голема посетеност и ...

Анкета на „Фокус“: Над 75 отсто од граѓаните со поддршка за „Отворен Балкан“

Дури 76 отсто од испитаниците изразија поддршка за иницијативата „Отворен Балкан“, покажува последната анкета објавена од „Фокус“. Покрај поддршката за „Отворен Балкан“, испитаниците на анкетата дале силна поддршка и за ...

Оливер Спасовски / фото: Б. Јордановска

Спасовски на Конгрес на МАЕИ: Активно придонесувате за подигање на свесноста за македонскиот идентитет

Македонската алијанса за европска интеграција придонесува кон континуираното подигање на свеста за посебниот македонски идентитет - позиција изградена низ децениите заеднички соживот, добрососедство, солидарност и уважување како реален респектабилен доказ ...

Таравари: Договорите во рамките на Отворениот Балкан мора да бидат целосно интегрирани и имплементирани во рамките на Берлинскиот процес

Претстедателот на Алијансата на Албанците, Арбен Таравари, го изрази својот став и на партијата со која раководи, во врска со Отворен Балкан, иницијатива која неодамна ја напушти владата не Република ...

Вечерва со изложбата „Супстрати“ во Париз се афирмира културната програма на „Отворен Балкан“

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска престојува во Париз каде што со министерките за култура на Албанија и на Србија, Елва Маргарити и Маја Гојковиќ, вечер, во 18:30 часот, во Културниот ...

Рама го спасува „Берлинскиот процес“?

ДИЈАНА ТАХИРИ  Изминатата недела помина во знакот на прошетката на албанскиот премиер, Еди Рама низ државите на Балканот, вклучително и Северна Македонија. Поводот за овие посети, според Рама, е претстојниот ...

Ковачевски: Сите регионални иницијативи носат придобивки за граѓаните и бизнисот во Западен Балкан, секоја од нив е чекор напред кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и претседателот на Владата на Република Албанија Еди Рама, денеска одржаа заедничка прес-конференција. На прес-конференцијата двајцата премиери потенцираа дека иднината на ...

„Отворен Балкан“ дава резултати, функционален е системот за наплата на патарина со ист „таг“ во Северна Македонија и Србија

Системот за заедничка електронска наплата на патарина со примена на еден „таг“ при патување во државава и во Србија ги помина успешно сите тестирања, подготвен е за употреба и е ...

Богоев: Отворен Балкан го забрзува протокот на стоки и патници

Директорот на Царина, Стефан Богоев на денешната средба со националните координатори Марјан Забрчанец и Нола Исмајлоска Старова дискутирале за активностите кои ги спроведува Царинската управа во рамки на регионалната иницијатива ...

Наскоро идентификациски број за Отворен Балкан за граѓаните на Северна Македонија

Владата денеска ја разгледа и усвои Информацијата за статусот на проектот Отворен Балкан. Задолжено е Министерството за информатичко општество и администрација, да овозможи пристап до неопходниот сет на податоци од ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER